Prořezávání listů okurek: maximalizujte svou úrodu

Okurky

Abyste maximalizovali svou letošní odrůdu okurek, bude zapotřebí se o rostliny řádně starat. Nestačí pouze pravidelně zalévat, přihnojovat a sklízet. Také díky protrhávání starých listů rostliny můžete dosáhnout mnohem větší odrůdy, než dříve. Okurka setá (Cucumis sativus) je velice oblíbená rostlina, kterou najdete snad na každé zahradě se zeleninou. Okurky zkrátka milujeme, protože je velice snadné je zavařit a pak si jich užívat po celý rok.

Triky na úrodu okurek

Protože se jedná o velice oblíbenou zeleninu, která se na našem území pěstuje již celou řadu let, vzniká spousta rad a tipů, jak si pěstování co nejvíce usnadnit. Najdete desítky zaručených rad, podle kterých maximalizujete svoji úrodu. Spolehnout se také můžete na hnojiva, která si vyrobíte doma. Okurky jsou úžasné ke konzumaci jen tak, nebo si z nich můžete připravit různé saláty (včetně klasického okurkového salátu) nebo třeba studenou okurkovou polévku. Jsou velmi zdravé a vhodné jsou také v případě, že držíte dietu, protože jejich hlavní složkou je voda.

Okurka

Foto: Pixabay

Staré listy okurek

Jak se rostlina vyvíjí, roste čím dál víc a víc. Můžete pozorovat, že je delší a obsahuje spoustu listů. Některé staré listy ale mohou být spíše na škodu. Zaprvé se o ně rostlina musí „starat“ – vyživovat je, a to ji zbytečně energeticky vyčerpává. Za druhé jsou staré listy velmi náchylné na hnilobu a nemoci, které se tak mohou snadno rozšířit na celou rostlinu. Takže výsledek této rovnice je zcela jasný: staré listy okurek je výhodné odstraňovat.

Odstraňování listů

Tím, že budete odstraňovat staré listy, bude mít rostlina více energie, kterou může investovat na vývoj plodů. Dále tím zvýšíte odolnost rostliny vůči chorobám. V neposlední řadě zajistíte větší přístup vzduchu a světla pro plody, což zvyšuje úrodu. Pokud rostlina roste nekontrolovaně, vyvíjí čím dál více samčích květů (z kterých se netvoří plody). V první řadě odstraňujeme suché spodní listy okurek. Jak se rostlina rozroste, odstraňujeme také boční výhonky, a to hned za prvním listem.

Jak protrhávat listy?

I když říkáme „protrhávat“ listy, vezměte si na to raději ostré zahradnické nůžky. List odstřihávejte co nejblíže stonku (pozor ale na jeho poškození). V den, kdy přistoupíte k odstřihávání listů, rostlinu nezalévejte, aby se rány zacelily. Prořezávejte pravidelně jednou za týden, a to po celou dobu růstu rostliny. Prostřihávat můžete začít poté, co rostlina bude mít osm pravých listů. Ideální je prostřihávat hned ráno, aby měla rostlina čas zacelit v průběhu dne své rány, než přijde vlhká noc.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-stare-listy-30000523.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!