Jak udělat sos k masu, třeba k tomu grilovanému

Grilované maso

Jak udělat sos k masu: Jen maso samo sobě pro uspokojení chuťových pohárků vašich strávníků nestačí. Naučte se proto, jak udělat sos k masu, aby váš oběd nebo večeři opravdu pozvedl až někam k nebeským výšinám.

Známe to, masíčko jako dort, příloha vynikající, ale ten “sosík“….to je nebe v puse.

Pokud maso pečeme v pekáči nebo dusíme v kastrolu, se sosem si nemusíme dělat starosti, vždycky se nějaký vytvoří jaksi sám, maximálně ho zahustíme.

Co vědět o výrobě sosu

V zásadě není výroba sosu k masu nijak složitá. Protože je maso stejně prakticky po jakékoliv úpravě vhodné nechat odležet (nejlépe samozřejmě v alobalu, aby nevychladlo), máte na podobné kuchařské experimenty opravdu dostatek času. Ano, opravdu pouhých 5 nebo 10 minut vašeho kuchařského umu stačí k tomu, abyste z obyčejného pokrmu dělali ten neobyčejný.

Grilované maso

Foto: Unsplash

Sos z výpeku a jíšky

A co tedy servírovat k masu, pro začátek se podívejte po zbytcích, které zůstaly po jeho smažení či pečení. Jde o výpek, který lze k přípravě sosu perfektně využít. Stačí ho jen nechat chvíli vychladnout a mezitím si připravit jíšku. Poté část výpeku nalijte do hrnce s jíškou, řádně promíchejte a prošlehejte. Nakonec přilijte zbytek výpeku, zašlehejte kousek másla a omáčku máte hotovou.

Výpek zahustěte škrobem

Jestliže se vám nechce ještě připravovat jíšku ani nechcete sázet na tu instantní (třeba proto, že ji doma jednoduše nemáte), pak si poraďte jednodušším způsobem. Do částečně zchladlého výpeku zašlehejte trochu Solamylu alias bramborového škrobu. Poté vše několik minut povařte a sos máte hotový.

Zdroje info: https://www.kucharkaprodceru.cz/rychle-omacky/, https://www.vareni.cz/recepty/omacka-k-masum/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-omacku-k-prirodnim-rizkum-rychle.html + vlastní zkušenost 🙂

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)