Nejzákeřnější škůdci na balkonech – naučte se je rozpoznávat včas

Mravenci a mšice

Víte, jací škůdci mohou napadat vaše balkonové rostliny? A jaká je ideální forma nejenom jejich likvidace, ale také prevence? Podívejte se na následující řádky, které vám pomohou. Jak na to?

Škůdci na balkoně! Co dělat, abyste se jich zbavili? Použijte osvědčené rady, které jsou účinné, ale i šetrné k rostlinám!

Padlí a jak vypadá

Poznáte ho podle bílého povlaku na listech a stoncích. Vyskytuje se hlavně na teplých balkonech chráněných před deštěm, avšak nikoli před silnou ranní rosou v pozdějším létě, které jsou navíc v téměř celodenním stínu. Nepřímo ho podpoříte i přehnojovaním rostlin dusíkem.

Petúnie

Foto: Pixabay

Poškozuje hlavně: begónie, petúnie, cínie, růže a floxy

Prevence: Při zalévání nelijte vodu přes listy, nehnojte dusíkatými hnojivy, pěstujte odolnější druhy rostlin. Na begónie vyzkoušejte postřik z mléka, na růžích omezí výskyt padlí listové hnojivo s obsahem pomerančového oleje. Při ošetření lze vsadit i na přípravky na bázi síry. Postřik opakujte s odstupem 7 až 10 dní.

Svilušky na balkonových rostlinách

Příznak napadení rostlin těmito drobnými škůdci jsou stříbřité nebo žlutohnědé skvrny na vrchní straně listů a jemná pavučinka. Na okrasných rostlinách nejčastěji škodí sviluška chmelová známá jako červený pavouček.

Poškozují hlavně: oleandry, muškáty, durmany, aksamitníky.

Prevence: Pravidelně kontrolujte listy citlivých druhů rostlin i na jejich spodní straně.

Bez chemie si s ní poradí cibulový postřik nebo mýdlový roztok. Vsadit lze i na přípravky z obchodu. Musíte použít přípravky určené jak na boj proti dospělým sviluškám, tak i ty proti larvám a vajíčkům. Obojí aplikujte do spotřebování zásob.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/15-nejhezcich-balkonovych-rostlin-do-truhliku-inspirujte-se, https://prima-receptar.cz/postriky-ktere-ochrani-vase-balkonovky/, https://zahradnickakucharka.cz/i-balkonove-rostliny-maji-sve-skudce-nezapominejme-na-jejich-ochranu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)