Prodej žampionů v plastu je standardní, ale ne optimální

Balené žampiony

Jdete nakupovat do supermarketu a dostali jste chuť na nějaké houby? Aby ne? Vždyť právě ony by měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Setkat se na pultech můžete fakticky pouze se žampiony a hlívou ústřičnou. Jen výjimečně jsou k dispozici třeba takové shitake nebo jiné čerstvé houby. Lišky jsou fakticky jen sezónní záležitostí. Tak jako tak hrají prim hlavně žampiony. Jejich nákup je dnes už v podstatě tradiční záležitostí. Pořídit si je ale v plastu nemusí být někdy zrovna ideální.

Plast jako tradiční záležitost

Prakticky v každém supermarketu seženete žampiony v plastové nádobce, která bývá z horní strany standardně doplněná o stahovací fólii. Mnohdy je dokonce omotaná celá nádobka. Určitě se vyplatí zkontrolovat, jestli je celé balení perforované. Žampiony budou totiž alespoň částečně na vzduchu. V opačném případě to jen tak nehrozí. Přesto by se žampiony neměly jen tak jednoduše zapařit. V obchodech se totiž nacházejí v chladicích boxech. Pokud si je přinesete domů a necháte v teple, stát se to bohužel může.

Balené žampionyŽampiony: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Co se stane, když se houby zapaří

Znáte to všichni, sbírání hub do igelitky je doslova barbarství. To samé platí i se žampiony. Když se houby v igelitu zapaří, mohou se stát jedovatými do pouhých dvou hodin. Když budou v igelitu jeden až dva dny, může se stát jedovatost hodně silnou, až smrtelnou. V plodnicích se totiž rozkládají bílkoviny a houby mohou způsobovat velmi nepříjemné zažívací problémy. Nepříjemné je hlavně to, když se v houbách vytvoří botulotoxin, jenž je smrtelně jedovatý.Balené žampionyŽampiony: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Pozor i na podvody při nákupu žampionů

Ideální je, když si houby můžete nabrat z dřevěné bedýnky. Zvolíte si tak pochopitelně ty nejčerstvější kousky vyznačující se sytě bílou barvou. Tmavší plodnice jsou prokazatelně starší. Někteří prodejci také prodávají odkrojky. Ty se mohou dostat do balení jak nechtěně, tak i záměrně. Hmotnost balení se zvyšuje, ale množství použitelných plodnic jde dolů.

Žampiony: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.