Proč pokojová juka žloutne? Na vině je obvykle zálivka. Zachránit ji může jen opravdu rychlý zásah

Juka palma

Proč pokojová juka žloutne? Zachránit ji může jen opravdu rychlý zásah – váhat se rozhodně nevyplatí. Rostliny juky jsou známé svým nápadným vzhledem a nenáročností na údržbu, což z nich činí oblíbenou volbu pro interiéry.

Pokud si však všimnete, že vaše pokojová juka žloutne, může to být důvod k obavám. Žloutnoucí listy a měknoucí stonek jsou často příznaky potíží, jimž je třeba věnovat okamžitou pozornost.

Proč pokojová juka žloutne – důvodů je více

Jedním z nejčastějších důvodů žloutnutí listů juky je přemokření. Juky jsou rostliny odolné vůči suchu, které dávají přednost dobře odvodněné půdě. Pokud kořeny trvale leží v přemokřené půdě, nemají k dispozici kyslík, což vede k hnilobě kořenů a následnému žloutnutí listů. Přemokření může také způsobit, že stonky změknou.

Pokud máte podezření, že problémem je přemokření, jednejte okamžitě a nechte půdu před dalším zaléváním zcela vyschnout. Upravte plán zalévání tak, aby půda zůstala mírně vlhká, ale ne přemokřená. Rostlinu může zachránit také přesazení juky do čerstvého, dobře propustného substrátu.

Foto: Pixabay

Špatné odvodnění

Nedostatečná drenáž úzce souvisí s problémy s přemokřením. Pokud v květináči nebo nádobě chybí odtokové otvory, přebytečná voda se hromadí na dně a způsobuje hnilobu kořenů a žloutnutí listů.

Zajistěte proto, aby měl květináč správné odtokové otvory, které umožní odtok přebytečné vody. Pokud v květináči chybí otvory, zvažte přesazení juky do nádoby s dobrou drenáží.

Problémem může být i vzrůst

V průběhu času mohou jukám přerůst kořeny, takže jim bude chybět místo pro růst (poznáte to snadno, začnou prorůstat odtokovým otvorem ve dně. To může vést k nedostatku živin a problémům se zadržováním vody.

Každý rok na jaře proto přesaďte juku do většího květináče, aby měly kořeny dostatek prostoru pro růst a přístup k potřebným živinám.

Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/jak-pestovat-juku/, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-296471-juka-patri-k-tem-nejvyraznejsim-trvalkam-vubec-kvetem-i-vzrustem-zaujme-kazdeho

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)