Podzimní péče o maliny: Napřesrok lze mít ještě větší úrodu

Maliny

Maliny patří mezi oblíbené plody, které na své zahradě pěstuje poměrně velké množství lidí. Na trhu jsou dostupné dva druhy malin: letní a podzimní. Letní maliny plodí na dvouletých výhonech, a to obvykle od června do července. Podzimní maliny, někdy označované také jako stáleplodící, plodí na jednoletých výhonech. Sklízet je můžeme v létě i na podzim téhož roku. Patří mezi ně například oblíbená polská odrůda Polana.

Výsadba malin

Maliny je možné vysadit na začátku jara nebo na konci podzimu. Dobře připravená půda jim pomůže vyvinout silný kořenový systém. Maliny by neměly být umístěny příliš hluboko v zemi. Optimální hloubka výsadby je 15 cm. Jednotlivé keře nechte rozestupy asi 1,5 až 2 metry. Keře se totiž dost rozrůstají a nemají rády příliš hustý růst. Po výsadbě je třeba rostliny zalévat. Na jaře je zálivka vydatná, pokud sázíme na podzim, pak zaléváme střídmě.

Maliny

Foto: Pexels

Maliny a hnojení

Hnojení bychom měli provést již před výsadbou rostlin. Organické hnojivo je dobré smíchat s půdou, kterou budeme rostlinu zahrnovat. Dobrý kompost můžete dát i na dno jámy nachystané pro výsadbu. V následujících letech je možné aplikovat hnojiva komerční, která jsou dostupná v každém zahradnickém centru. Na jaře a začátkem léta používáme dusíkatá hnojiva, která stimulují k rychlejšímu růstu. Na konci léta využíváme fosfátová a draselná hnojiva, která dobře připraví kořenový systém na zimu.

Zálivka maliníků

Substrát by měl být neustále vlhký. V horkém počasí je proto třeba myslet na zálivku. Práci vám může usnadnit vrstva mulče, která zadržuje vlhkost v půdě delší dobu.

Řez maliníků

Jedná se o nejdůležitější činnost péče o vaše maliníky. Bude záležet na tom, jestli máte letní nebo podzimní odrůdy. U letních odstraňujeme ty výhony, které již plodily. Jako první odstraňujeme nemocné, slabé a poškozené výhony a ty, na kterých se nevytvořila poupata. Řez provádíme na jaře nebo na podzim. U podzimních odrůd provádím řez na podzim po skončení sklizně. Výhony se stříhají až u země. Vykvetou na dvouletých výhonech, ale plodů bude málo, proto je lepší je odstranit.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/pielegnacja-i-uprawa-malin/

https://hobby.instory.cz/2451-bez-spravneho-strihani-se-sladkych-malin-nedockate-kdy-a-jak-provadet-strih.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!