Zelená rajčata, která nestihla dozrát, mají své využití

Zelená rajčata

Pokud rajčata nestihnout dozrát a musíme je sklidit zelená, pak je nemusíte hned vyhodit do kompostu. Mohou ještě mít své využití. V první řadě je třeba upozornit také na to, že ne všechna zelená rajčata jsou nezralá. Existují speciální druhy rajčata, která i v době, kdy jsou zralá, mají zelenou barvu. V tomto článku ale hovoříme o těch, která ještě dozrát nestihla.

Vytrhnout nebo posbírat rajčata

Pokud už se blíží mrazíky, je třeba rajčata sklidit. Můžete to udělat dvojím způsobem. Ten první je, že vytrhnete celou rostlinu i s rajčátky, zavěsit do chladné a suché místnosti vzhůru nohama a počkat, až rajčátka zčervenají. Druhou možností je posbírat zelená rajčátka a vhodným způsobem je zužitkovat. Tato rajčátka můžete naskládat v jedné vrstvě do krabice (nebo na slunečný parapet) a dát na teplé místo. Pro urychlení zrání přidejte ovoce, které uvolňuje etylen, jako je jablko či zralé rajče.

Nezralá rajčata

Foto: Pixabay

Nezralá rajčata se dají zpracovat

Pokud se vám nedaří nechat rajčata dozrát, pamatujte, že je můžete zpracovat i zelená. Jen je třeba dát pozor na to, abyste jich nesnědli více, než 100 g denně. Mohou totiž obsahovat toxický solanin. To je důvod, proč bychom pokrmy připravené ze zelených rajčat neměli podávat dětem. Množství solaninu lze snížit tepelným zpracováním nebo mléčným kvašením až o 35 %.

Chutney ze zelených rajčat

Zvažte si, kolik máte zelených rajčat. Na každý kilogram rajčat budete potřebovat 200 g cibule. Obojí nakrájejte na kostičky a promíchejte s 1 lžící soli. Takto nechte přes noc. Druhý den připravte 200 g nasekaných sultánek a 200 g jablek nakájených na kostičky. Ve velkém hrnci smíchejte 500 g octa a 200 g cukru. Zahřejte, aby se cukr rozpustil. Jakmile směs přivedete k varu, vložte do hrnce jablka a sultánky. Snižte teplotu a povařte 10 minut. Rajčata s cibulí slijte přes jemné sítko a přidejte do hrnce k jablkům. Přiveďte k varu a poté snižte teplotu. Takto povaříme asi 1 hodinu. Přeneseme do čistých sklenic, zavíčkujeme a necháme vychladnout dnem vzhůru.

Naložená zelená rajčata

Připravte si litrovou sklenici s víčkem a poznamenejte si její váhu. Nakrájejte 375 g zelených rajčat a dejte je do sklenice. Mezitím si připravte velký hrnec, do kterého budete postupně vkládat tyto ingredience: 10 g oloupaného česneku nakrájeného na plátky, 30 g cukru, 250 g bílého vinného octa, 250 ml vody, 1 bobkový list, ½ lžičky celého pepře, ¼ lžičky hořčičného semínka (vcelku), ¼ lžičky koriandrových semínek a špetku chilli vloček. Vše přivedeme k varu a poté odstavíme. Po vychlazení vlijeme na rajčata ve sklenici. Směs zvážíme a odečteme hmotnost sklenice. Vydělte 100 a číslo, které vám vyjde, je hmotnost soli, kterou přidáte ke směsi. Vše pořádně zamíchejte a sklenici uzavřete. Skladujte týden v pokojové teplotě. Rajčata musí být po celou dobu ponořená pod hladinou. Jakmile otevřete, skladujte v lednici, kde vydrží až tři měsíce.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-se-zelenymi-rajcaty-20301007.html

https://www.oddbox.co.uk/blog/10-ways-you-can-use-green-tomatoes

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!