Proč a jaké květiny mezi zeleninu? Má to estetický i praktický význam

heřmánek

Vysadit vhodné rostliny mezi zeleninu má jistý estetický a praktický význam. Zkrášlí váš exteriér, ale také ochrání před nevítanými záškodníky. A nejen to. Co, kam a proč vysadit či vysít?

Pohled na záhony, které mají řádky jeden jako druhý, už nejsou moc trendy. Opět se pěstuje zelenina pohromadě, neboť některé druhy se vzájemně podporují. Třeba špenát je znám tím, že dokáže podpořit růst okolní zeleniny. Moderní je také vysazování bylin i květin přímo do zeleninových záhonů.

Důvody, proč vysazovat rostliny mezi zeleninu

Jaká je výhoda rozkvetlého zeleninového záhonu?  Ušetříte si čas i práci, neboť čím více jsou záhony zarostlé užitečnými rostlinami, tím je méně prostoru pro plevel. Máte vše pěkně pohromadě a můžete si natrhat rajčata a hned i třeba bazalku, jakožto si do salátu uštípnout ozdobné a jedlé květy lichořeřišnice. V neposlední řadě i ušetříte místo. Zejména v případě, že máte malou zahrádku a k tomu velké pěstitelské ambice. Pak je každý kousek cenný.

Rajčata a afrikány

Pokud pěstujete rajčata, tak ke každému keříku vysaďte jeden afrikán. Tyto květiny ochrání rajčata před plísněmi, jakožto odpuzují hlístice. Kromě rajčat afrikány prospívají i cibulovinám a bramborám.

Lichořeřišnice k cuketám a dýním

Zkrášlí zeleninový záhon. Jedná se o jedlou rostlinu, která zdobí záhony a láká opylovače. Jelikož si na lichořeřišnici pochutnají rádi plzáci, je vhodné ji vysadit k dýním či cuketám, mezi listovou zeleninu či špenát.

lichořeřišnice

Foto: Pixabay

Levandule svědčí nejen celeru

Zatímco nám levandule krásně voní, tak některé škůdce odrazuje. Pokud trsy vysadíte okolo záhonů, vytvoříte přirozený ochranný val. Levandule svědčí například celeru, rajčatům či pažitce. Jen mějte na paměti, že levandule miluje slunce. Drobné voňavé kvítky se uplatní i jako přírodní odpuzovač hmyzu.

Heřmánek na záhon i do kontejneru

Heřmánek je velmi atraktivní pro včely, motýly i vosy. Můžete ho pěstovat v záhonu se zeleninou i v kontejneru okolo. Výhodou je, že si ho pak lze přidat do salátu či nasušit a udělat si z něj čaj.

Zdroj: prozeny.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay