7 způsobů využití šalvěje, která vás doteď nejspíš ani nenapadly – na zahradě i v domácnosti je velmi užitečnou bylinkou

šalvěj

Využití šalvěje, která vás doteď nejspíš ani nenapadly – na zahradě i v domácnosti je velmi užitečnou bylinkou. Šalvěj byla uznávanou bylinou, ale také kořením již v dávných dobách. Lze z ní připravit čaj, ale také okořenit maso, sýry a okurky – zde chutná nejlépe. Pouze pro její dobrou chuť ji nepoužíváme. Používáme ji také proto, protože nám může nabídnout pomoc při zlepšení mnoha onemocnění, jako je například zánět úst a krku, návaly horka, nespavost, ale i pocení. Níže vám prozradíme, jaké další výhody šalvěj, kterou můžete jednoduše vypěstovat na balkoně či zahradě může nabídnout.

Šalvěj umí prospět i lidské paměti

Šalvěj obsahuje esenciální oleje, které mohou inhibovat mozkové poruchy způsobené enzymem acetylcholinesterázou. Což se děje především u Alzheimerovy choroby. Bylo dokázáno, že šalvěj pozastavuje výše zmíněný enzym, který degeneruje mozek. Navíc díky složkám v šalvěji bude mozek chráněn a podporován v růstu nových buněk.

Bojuje proti stárnutí pokožky

Sloučenina obsažená v šalvěji – sclareol pozastavuje stárnutí pokožky a chrání před UVB zářením. Jak je známo, UVB vysušuje pokožku a zároveň ji ztenčuje. Šalvěj může tento fakt napravovat a pokud je tato bylina obsažena i v krémech, ve vysoké koncentraci, může zlepšovat a vyplňovat vrásky či je držet dále od pokožky.

Šalvěj

Foto: Pixabay

Podpoří nejen růst vlasů

Šedivé vlasy jsou strašákem každé ženy. Mnoho z nich se této skutečnosti přímo děsí. Věděli jste, že šalvěj obsahuje velké množství antioxidantů, které při pravidelném užívání zabraňují tvorbě šedivých vlasů? Přírodní éterické oleje obsažené v šalvěji posílí kořínky vlasů a urychlý jejich zdravý růst. Opět musíme upozornit, že po jednom šálku čaje nepoznáte rozdíl. Kůra by měla být dlouhodobějšího rázu.

Díky šalvěji je možné udržet na uzdě krevní cukr

Nejen u nás, ale i v jiných zemích je hojně používána šalvěj pro podporu léčby cukrovky. Složky obsažené v šalvěji pomáhají snižovat glukózu v krvi, ale zároveň neovliňuje produkci pankreatického inzulínu. Dopřejte si alespoň dva hrnky šalvějového čaje denně. Zvýšíte tak procenta antioxidantů v těle a vaše játra a srdce budou chráněny. Dále šalvěj může pomáhat i při těchto problémech:

  • Snížení špatného cholesterolu
  • Sníží příznaky menopauzy
  • Hubnutí

 

Zdroj: https://vseokoreni.cz/koreni/salvej, https://www.naturway.cz/rady-postupy/salvej-lekarska-symbol-vecneho-zivota, https://remedika.eu/cs/blogs/bylinne-tinktury/bylinkovy-zazrak-salvia-pouzitie-ucinky, https://www.dotekyorientu.cz/rady–tipy-a-nase-doporuceni/co-vite-o-salveji/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)