Jak pěstovat salát v pytli či sáčku? Zvládne to opravdu každý

Salát

Pěstování v pytli se často používá spíše pro větší zeleninu, jako jsou rajčata, papriky nebo třeba brambory. Své výhody má toto pěstování i pro zeleninu, která je rychle připravená ke sklizni, jako je salát nebo různé bylinky. Použít můžete speciální pěstební sáčky, nebo využijete ty, které už máte doma. Díky tomu můžete snadno zužitkovat materiály, které už máte, a ušetříte za kupování nových nádob.

Výhody a nevýhody pěstování v pytli

Jako všechno má toto pěstování určité výhody i nevýhody. Níže shrnujeme ty hlavní.

Výhody Nevýhody
Flexibilita – podle potřeby můžete přesouvat na světlejší či tmavější místa či dokonce místa chráněná před silným deštěm a větrem Speciální sáčky na pěstování mohou být drahé – dají se ale použít znovu a znovu
Úspora prostoru – pěstovat mohou i ti, kteří nemají k dispozici zahradu Není vhodné pro všechny druhy rostlin
Dostatek vzduchu pro kořeny – pokud používáte správný typ půdy, mají kořeny dobrý přístup ke vzduchu, takže se snižuje riziko vzniku plísní (výhoda oproti plastovým květináčům) Špatná údržba sáčků či pytlů může negativně ovlivnit růst rostlin (možné patogeny či choroby)
Pytle mají různé velikosti – navíc si je můžete upravit složením Musí se čistit
Dřívější sklizeň – předpěstujte doma nebo ve skleníku a sklízejte dříve
Je možné pěstovat rostliny, které jsou citlivé k přesazování

Pěstební sáček
Foto: Unsplash

Salát uvnitř i venku

Salát můžete začít pěstovat kdykoli na přelomu března a dubna, ale klidně i později. Stačí, když si svůj pytel na pěstování naplníte vrstvou zeminy (cca 10 cm) a na to nasypete semena salátu. Ty poté ještě lehce zasypete půdou. Okraje sáčku zarolujete tak, aby byla na úrovni půdy. Pravidelně zaléváte. Do týdne vám při optimálních podmínkách vyklíčí různé druhy salátů. Pěstovat můžete začít doma, nebo klidně na balkoně, terase či dokonce ve skleníku.

Zdroje info:

https://vjmaterialsmart.com/blog/advantages-and-disadvantages-of-farming-in-grow-bags/

https://www.rhs.org.uk/herbs/growing-bags

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!