Pro pěstování máty potřebujete květináč, jinak se s ní nedomluvíte

Máta peprná

Skvělá chuť máty je jedinečná, o čemž se můžeme přesvědčit nejen tehdy, když si dáme žvýkačku. Optimální je ochutnat třeba jen obyčejnou vodu s mátou a citronem. Jenom samotná vůně máty je kouzelná, a tak si stoprocentně zaslouží místo i ve vaší bylinkové zahrádce. Pokud ještě mátu nemáte, rozhodně se vyplatí si ji pořídit. A jak ji pěstovat? Velmi jednoduchým způsobem, o čemž se ostatně přesvědčíte i v následujících řádcích.

Spousty odrůd máty

Jakou odrůdu máty si pořídíte, je čistě na vás samotných. Konkrétní varianty se liší jak samotným vzhledem, tak i barevný odstínem a v neposlední řadě i sílou aroma. Pokud najdete mátu planě rostoucí na mezi nebo někde u lesa, bude mít úplně jinou podobu než máta na zahrádce. Ta planá se vyznačuje poněkud slabší vůní. Co se týká jednotlivých druhů, tradičně se pěstuje například:

  • máta peprná,
  • máta jablečná,
  • máta čokoládová,
  • máta klasnatá,
  • máta polej,
  • máta pomerančová
  • a mnohé další.

Máta čokoládová

Pěstování optimálně z kořenových řízků

Prakticky veškeré druhy máty mimo peprné lze vypěstovat ze semínka. Ta semínka neprodukuje. Stačí ale odebrat kořeny z již vzrostlých rostlin a vypěstujete si novou rostlinu bez potíží. Pěstování z kořenových řízků je nejpohodlnější. Stačí jen odtrhnout kousek ze stávající rostliny a zasadit jej. Optimální je jeho zasazení do květináče, který následně zapustíte do země přímo na bylinkovém záhonu. Trčet bude pouze kousek květináče. Získáte jistotu, že se vám máta nerozroste kompletně po celé zahrádce. Množí se raketově.

Máta peprná

Několik tipů souvisejících s pěstováním máty

Vyplatí se umístit mátu minimálně 30 cm od dalších rostlin. Mohlo by totiž dojít ke křížení, což si samozřejmě nepřejete. Optimální pro pěstování máty je půda bohatá na organické látky. Pokud je dobře odvodněná, tím lépe. Mátové lístky je ideální použít před kvetením rostliny. Máta může být náchylná vůči plísni. Napadnout ji mohou mšice, případně roztoči.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.