Jak si na zahradě vyrobit domek pro užitečný hmyz

V minulosti byl užitečný hmyz na našich zahradách mnohem hojnější, než dnes. Mohlo za to množství úkrytů, které se v jejich okolí hojně vyskytovalo. Prospěšní škvoři nebo třeba včelky samotářky se mohly usídlit třeba ve slaměných došcích, mezerách mezi cihlami nebo trámy, ve sklepě nebo v podkroví. V současné době jim ovšem převládající beton bezpečné zázemí neskýtá. A jak to změnit?

Hmyzí domky jsou zvláště potřeba na jaře, kdy hmyz klade vajíčka a vzniká další generace. V létě poskytnou nenápadné domky množství příležitostí k ubytování. A na podzim a přes zimu zase vhodný úkryt a ochranu před přicházejícími mrazy. Všechna užitečná havěť v nich navíc najde i ochranu před deštěm nebo predátory. A mnohdy stačí opravdu málo.

Hmyzí domky pro začátečníky? Sláma a květináč

Budování takového domku nebude trvat dlouho. Postačí vám třeba několik dřevěných desek a bambusových stébel – víc není třeba. Stačí vytvořit vhodný rám, a ten pak osadit ideálním materiálem. Kromě dutého bambusu může jít také o suché dřevo, slámu, mech, trávu apod.

Foto: Pixabay

Chcete něco ještě jednoduššího? Pak pozvěte na zahradu škvory. V salátu sice příliš nepotěší, ale jinak vás dokáží zbavit množství hmyzích škůdců. A spokojí se s málem. Vezměte květináč, naplňte ho slámou a postavte na chráněné místo dnem vzhůru. Už za pár dní se něm objeví první škvoří rodinka.

Stejně jednoduché jsou i příbytky pro včelky a vosy samotářky. Vosy si poradí se spoustou housenek a dalších nežádoucích návštěvníků – nosí je totiž svým mladým. A včelky se zase postarají o opylení vašich ovocných dřevin. Líbí se jim ve svazcích dutých stébel, zavěšených ve stínu, nebo v provrtaných betonových tvárnicích. A pozorovat „cvrkot“ okolo takových domečků patří k nekrásnějším zahradním potěšením vůbec.

Kam umístit hotové hmyzí hotely?

Vyberte místo, chráněné před deštěm a větrem. Nejlépe na jižní nebo jihovýchodní straně domu či zahrady. Nikdy však ne nad okolní zeleň, tak vysoko většina užitečného hmyzu nevyletí.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)