Přírodní zahrada1

Přírodní zahrady: to jsou zahrady bez syntetických hnojiv

Přírodní zahrada: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

V poslední době stoupá zájem o ekologii. Tento vliv je jednak ze strany státu, jednak také samotní občané se více zajímají o životní prostředí. Typickým příkladem je například třídění odpadu: statistiky uvádějí, že dnes již třídíme odpad mnohem více, než tomu bylo například před deseti lety. Toto uvědomění si toho, že ekologie je důležitá se promítá do spousty činností – zahradnictví nevyjímaje.

Ovoce a zelenina z vlastní zahrádky

Důvodem, proč si pěstujeme vlastní plodiny na zahrádce není jen to, že můžeme ušetřit nějaké ty peníze, které bychom museli vynaložit za koupi ovoce a zeleniny ze supermarketu. Hlavním faktorem je chuť těchto plodin – zkrátka a dobře, domácí je vždycky nejlepší. Abyste se dočkali opravdu zdravé sklizně, budete se muset zaměřit na použití nezávadných hnojiv.

Nezávadná hnojiva

Nezávadná hnojiva jsou specifikována jako ta hnojiva, která dodávají do půdy dostatečné množství živin ve správných poměrech, ale nezvyšují množství dusičnanů v zelenině, ani neničí půdu a její strukturu. To ale není všechno. Nezávadné hnojivo se musí také dostatečně dobře vstřebávat a nesmí se vyplavovat do podzemních vod. Pokud někdo nechová dobytek, neznamená to, že je odříznut od přírodních způsobů, jakými může hnojit bez dopadu na životní prostředí.

Brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Možností je spousty

Hnojivo si můžete připravit doma – a nevyjde vás to nijak draho, ani to nezabere příliš času. Vermikompost je jednou z možností, jak dodat do půdy potřebné živiny, ale také organickou hmotu, která je důležitá pro zdravý půdní život. Bylinné jíchy poskytují možnost doplnění obrovského množství živin a vytvořit si je můžete z běžně dostupných bylin, jako je kopřiva, heřmánek nebo vratič. Zákvasy ze slepičího trusu jsou další populární možností (zde je však potřeba myslet na dostatečné rozředění, aby nedošlo k popálení rostlin; tato hnojiva se aplikují pouze na vlhký půdní povrch).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *