Jih Moravy nemá kvůli koronaviru pracovníky pro vysázení zeleniny

Salát

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Na jarní sadbu zeleniny je v uvozovkách ještě trocha času. Přesto mají zemědělci na jižní Moravě oprávněné obavy z toho, že prostě a jednoduše nestihnou vysadit zeleninu tak, jak by bylo zapotřebí. Chybí jim totiž stovky brigádníků. Děje se tak hlavně v důsledku uzavřených hranic. Sazenice jsou už pochopitelně objednány, což by s sebou neslo logicky nemalé ztráty. Pohybovaly by se v řádu několika milionů korun.

První sazenice dovezou už tento týden

Zavřené hranice jednoznačně začátek zemědělské sezony komplikují. Dokladují to i slova soukromého zemědělce Josefa Sklenáře, který hovoří o tom, že první sazenice z Německa dorazí už tento týden. Objednávky se řeší tradičně už před Vánoci a objednáno je na čtvrt roku. Sadbový materiál se samozřejmě musí zaplatit a nikdo se nebude ptát, jestli jsou nějaké potíže. Zmiňovanému zemědělci chybí okolo 50 brigádníků. Ti měli pomoct s vysazováním salátu.

SalátSalát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Na podzim nemusí být co sklízet

Jednatel společnosti ZOŠI Agro z Nových Bránic Tomáš Zoufalý hovoří také vcelku výmluvně. Jestliže se totiž nezaloží na jaře porosty, na podzim se mohou zemědělci rozloučit s jakoukoli úrodou. Soběstačnost v tomto případě nedosahuje ani 30 %. Při malém vypěstovaném množství může být až kritický nedostatek ovoce a zeleniny. Je pro ilustraci. K pěstování okurek a paprik potřebuje tento podnikatel okolo 500 brigádníků. Doufá, že na ně nebude čekat marně.

Pomoct mohou studenti

Příjem nových žádostí o víza byl na ministerstvu vnitra pozastaven, takže brigádnici zřejmě nepřijedou ani ihned poté, co se hranice otevřou. I proto podnikatelé vyjednávají s rektory vysokých škol zemědělských. Jde jim o to, aby se mohli zapojit do prací na polích studenti. Jednání pokračují, nicméně čas optimální pro zahájení letošní sezony se velmi rychle krátí.

Zdroj textu: irozhlas.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.