Přípravy na zimu: Vytápějte efektivněji a úsporněji

Přestože nechceme v horkém letním počasí na zimu ani pomyslet, nebo nás vyhlídka zima netrápí, je její příchod nevyhnutelný. Ačkoliv to může znít absurdně, čas na vybrání vhodného topidla pro tuzemský mráz je právě teď. Staré pořekadlo říká: „Kdo je připraven, není překvapen“, a proto byste se měli připravit na topení již teď, v době, kdy na výběr máte dost času a nejste stresováni příchody chladných večerů.  Kamna jsou doslova horkým zbožím, zvlášť kachlová kamna s teplovodním výměníkem, a proto se vyplatí neotálet a neprodleně se dát do výběru.

Výhody kachlových kamen s teplovodním výměníkem

Hledáte-li nejefektivnější způsob, jak elegantně vytopit celý Váš dům? Chcete se oprostit od závislosti na plynu s náhlými cenovými výkyvy? Pak jsou pro Vás kachlová kamna s výměníkem tím ideálním řešením. Oproti klasickým krbovým kamnům, která Vám účinně vytápí prostor, ve kterém jsou umístěna a s trochou štěstí i přilehlou místnost, Vám kachlová kamna s výměníkem rychle a bezproblémově vytopí všude, kde máte umístěné radiátory či podlahové vytápění. A nejen to, naprostá většina kachlových kamen s výměníkem generuje dostatek teple na ohřev užitkové vody. Energii nemusíte využít rovnou, tedy ve chvíli, kdy v kamnech topíte, pokud disponujete akumulační nádrží je možné teplo využívat hodiny po vyhasnutí ve spalovací komoře.

Foto: give.cz

Kdy do kamen přikládat?

„Hoří mi to vůbec?“ věta, kterou si nejspíš budete říkat v moment, kdy dodržujete doporučenou hodinovou topnou dávku. Ano, hoří to skvěle. Díky lepšímu přívodu vzduchu do krbových kamen je ideální přikládat teprve v okamžik, kdy nevidíte ve spalovací komoře živý plamen a dřevo vkládáte „jen“ do žhavých uhlíků. Zvlášť u kamen s teplovodním výměníkem je nízká spotřeba a velká účinnost znát. Naprostá většina vygenerované energie se Vám přes výměník přenese do vody a zbytečnému plýtvání palivem je konec.

Díky inovativním technologiím už kachlová kamna s výměníkem nemusí být jen nevzhledná šedivá kostka. Kromě moderních ostrých hran a obložení například v přírodním kameni je stále možné vybírat z celé řady nádherných kachlových kamen s výměníkem. Ať už se jedná vyloženě chalupářský styl nebo designovou kachly, na výběr je toho celá řada, navíc v plejádě barevných variací. Kachle není jen designovým prvkem, ale má celou řadu praktických funkcí. Mezi ně patří jak snadná údržba, (kamna můžete otřít navlhčeným hadříkem, aniž byste se museli bát koroze.) bezpečný provoz s naprosto minimálním rizikem popálení. Kachle se totiž nenažhaví jako plech a v naprosté většině případů je možné na ně položit ruku.

Pokud se na chvíli vrátíme k technické stránce výběru kachlových kamen s výměníkem, zjistíme, že největší rozdíly se nachází ve způsobu čištění teplovodního výměníku. V zásadě se jedná o výběr ze dvou možností, buď je výměník usazen svisle a je potřeba ho čistit s otevřenou spalovací komorou, kde čistícím kartáčem protahujete jednotlivé trubky výměníku. Nečistoty usazené v trubkách mohou nejen vás, ale i prostor kolem kamen nepěkně zaneřádit. Druhý způsob je praktičtější – teplovodní výměník je umístěn vodorovně. Při tomto umístění čistíte výměník pomocí táhla, které našroubujete do připraveného otvoru u dvířek kamen a za pomocí jednoduchého pohybu stáhnete nečistoty z trubek ve výměníku. Nikam tedy zbytečně „nelezete“ a hlavně zůstanete čistí.

Úsporné vytápění, krásný design a příjemné teplo v celém domě – to jsou kachlová kamna s teplovodním výměníkem. Pro pohodlné večery u živého ohně s celou rodinou a minimální stres kvůli cenám energií. Neváhejte a vyberte kamna s výměníkem ještě dnes, ať si příchod zimy můžete v klidu užít.

Náhledové foto: give.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.