Cínie můžou kvést až do prvních mrazíků. Pozor však na časté a zbytečné chyby

ostálky

Cínie či ostálky jsou krásnou ozdobou každé zahrady. Můžou kvést až do prvních mrazíků, když se však vyvarujete zbytečných chyb. Prozradíme vám, jak správně pěstovat a pečovat o cínie. Díky tomu vám krásně pokvetou a vyniknou ve vaší zahradě i doma ve váze.

Vaše zahrada může kvést i celý podzim, a to díky krásným cíniím. Letošní horké léto rostlinám svědčilo. Však se jedná o letničky, které milují slunce. Vyniknou nejen na zahradě, ale i doma ve váze, kde vydrží dlouho krásné. Jak pěstovat cínie, aby se jim u vás dařilo co nejlépe a nejdéle?

Cínie potěší květy až do zimy

Cínie čili ostálky jsou oblíbené právě na podzim, a to díky tomu, že krásně barevně a dlouze kvetou. Nabízejí vskutku pestrou škálu různě sytých barev. Jsou tak nepřehlédnutelné a rozzáří vaši zahradu. Cínie jsou převážně letničky, existují různé odrůdy, které se liší jak bohatstvím květů, ale rovněž i vzrůstem. Můžete se setkat s cíniemi nízkými, které dorůstají do výšky cca 20 cm, ale také s dorůstajícími do výšky až 1 m.

Okrasné cínie milující slunce

Výsev na konečné stanoviště je nejlepší variantou, nicméně je možné i předpěstování a sadba semenáčků je rovněž reálná. Zásadní je volba stanoviště. Rostliny milují a potřebují dostatek slunce i vláhy. Jinak nejsou nikterak náročné. Kvetou po celou sezónu, tj. od května do listopadu. Jen mějte na paměti, že krásně kvetou jen na slunci. Tudíž slunné místo je pro ně zásadní.

cínie

Foto: Pixabay

Správná péče o ostálky na podzim

Aby vám ostálky kvetly až do příchodu prvních mrazíků, tak musí mít zejména dostatek světla a vláhy. V případě suššího podzimu zalévejte rostliny i nadále. Díky tomu vám budou krásně kvést. Cínie také potřebují dostatek místa, který nesouvisí jen s růstem, ale přílišná hustota způsobuje častější napadení houbovými chorobami.

Na podzim je třeba okolo cínií uklidit, ostříhat vadnoucí zeleň a dopřát rostlinám vzdušnost. Rostliny také déle vydrží, když je budete pravidelně okopávat, přihnojovat, ale s tím na podzim už jen mírně. Používejte podzimní nedusíkatá hnojiva.

Ze zahrady do vázy

Ostálky potěší venku i doma. Jedná se o rostliny vhodné k řezu do vázy. Pokud budete často měnit vodu ve váze, tak vám vydrží i týden. Rozhodně se nebojte rostliny řezat do váz, neboť tím naopak podpoříte větvení i další růst. Květy ovšem řežte tehdy, když se začíná tvořit pyl, tj. když jsou již plně vyzrálé. Nejlepší je řezat hned po ránu a ihned po uříznutí je dát do nádoby s vodou.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay