Ořešák

Ořešák nepotřebuje řez a je skvělým stromem k domu

Byly doby, kdy se ořešák nacházel prakticky u každého domu. Není se čemu divit, vždyť se jedná o strom mající spousty skvělých vlastností. Díky svému mohutnému vzrůstu a husté koruně dokáže nabídnout velkou porci stínu. Ten byl u hospodářských venkovských usedlostí hodně potřebný. Bonusem u ořešáku jsou samozřejmě také plody se skvělými jádry, za něž jsou lidé ochotní nejen před vánočními svátky dát neskutečné peníze. Postupem času se ořešáky ale na větší dvory a zahrady vrací. V čem jsou specifické?

Teplé polohy nejsou podmínkou!

Ořešák je stromem, který má rád teplé prostředí, nicméně vyrůstá i v poměrně chladných lokalitách. V místech, kde přicházejí pozdější mrazy, dochází také k poškození pupenů rašících také vcelku pozdě. Ořešáky ale dokážou velmi rychle regenerovat, takže i tuto překážku umí zvládnout.

Nároky ořešáku na půdu

Jsou velmi nízké. Ořešák je flexibilní a roste prakticky kdekoli. Když je půda více bonitní, strom samozřejmě prospívá mnohem lépe. Co se týká samotných plodů, ty začíná ořešák dávat až po nějakých 8 letech a později. Je tedy zapotřebí vcelku dlouhou dobu čekat. Úroda ale bývá na rozdíl od lískových oříšků velmi bohatá. Lískáče jsou sice mrazuvzdorné, ale rodí poněkud méně.

Ořešák

Pravidelný řez není zapotřebí

U ořešáků si nemusíte lámat hlavu s pravidelným řezem, jako je tomu u ostatních tradičních zahradních dřevin. Problém u nich nastává jen při přesazování. Mají velmi silný kořenový kůl, a tak se mnohdy nemusejí ujmout. Koupit se dát buď odrostek vypěstovaný ve školce, nebo kontejnerová sazenice. Ta se ujímá poněkud lépe. Pozor u nich při sázení na poškození kůry, vytvoření dostatečného kruhu okolo kmene a maximální zálivku. Jinak můžete mít buď přímo roubované stromy s jistotou plodů, nebo nenaroubované semenáče. Ty z kvalitních mateřských rostlin rodí velmi solidně.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

29 komentářů

 1. Britt Odpovědět

  Ořešák nepotřebuje řez…
  Suché větve upadnou při vichřici, větve napadené houbou stromu asi také nevadí…
  Vaši zahradu bych rád viděl.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za připomínku. Samozřejmě mám na mysli pravidelný řez, což jsem nyní do článku pro úplnou přesnost doplnil.
   Je jasné, že suché a napadené větve je třeba odstraňovat u jakéhokoli stromu.
   Na mé zahradě aktuálně ořešák není, ale měli jsme dříve na konci zahrady obrovský. Jako děti jsme vylezli až nahoru do koruny.

   1. Petr Haškovec Odpovědět

    Kam na ty bludy chodíš? Ořešák potřebuje řez, ale musí se to umět. A když to nevíš a nebo to neumíš, ani o tom nepiš. Vypadáš pak jak ministři z ANO, odborníci na vše a na nic, kteří jen blbnou lidi.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den,
     čerpám z knih a také z vlastní zkušenosti. Ořešák jsem řezali jen v nezbytných níže zmiňovaných situacích.
     Vždy plodil perfektně.
     Rád se nicméně poučím, jen mi sem už netahejte politiku, a to ani v přirovnáních. Jsme hobby magazín.
     Díky za připomínku.

    2. Zdeněk Odpovědět

     Ořešák pravidelný řez nepotřebuje.Jen občasný při nadbytečném zavětvení a provádí se v dubnu kd ořečák má hodně čerstvé mízy.

    3. Ota Kocourek Odpovědět

     Ořešák opravdu nepotřebuje pravidelný řez. Naopak pokud se jedná o starší strom, nemá to rád a může to poškodit další růst stromu a jeho zdraví.
     Zkusme hned na druhé neútočit, jenom proto, že nesouhlasíme s jeho názorem. Myslím, že je to zbytečné.

  2. Mančo Odpovědět

   Všichni mluvíte jenom o podružnostech, ale co se dá udělat proti černání plodů, to nenapíše nikdo.

   1. Olin Odpovědět

    Problém černání najdete jinde na inetu. Myslím si ale, že s tím nic neuděláte, jen vyhodíte peníze za chemii. Sem tam nějaký poškozený plod se najde vždy, pokud je to dramatické a jste bez úrody, raději bych strom porazil.
    Neumím si představit postřik ořešáku 15 m vysokého.

 2. Jaryn z Moravy Odpovědět

  Informace o ořešáku jsou neúplné. Ořešák se nejlépe množí z ořechu, navíc neroubovaná sazeníce je odolná nemoci (černání listů a plodů), není potřeba nákupu. Vždyť v přírodě pomáhají rozsevem vrány na podzim. Ořešák začíná prosychat až v době svého stáří a až v tu dobu je vhodné odstranění suchých větví. Prosvětlení koruny prospívá každému stromu a pokud, tak průměry větví nad 5 cm jen v době vegetace.

  1. Libor Odpovědět

   Pane Jaryne,máte pravdu o množení ořešáků s ořechů,ale u ořešáků platí,že sotva max ze dvou ze sta vysazených z jednoho stromu,vyrostou stromy rodící stejně nebo hodně podobné plody,většinou se zvrhnou k horšímu plodu.To je citace z článku od Pavla Chobotského,který zmiňuje išlechtitele ořešáků dr.Vladimra Černého ze šlechtitelské stanice Valtice.

  2. Libor ze Zlína Odpovědět

   Pane Jaryne,máte pravdu o množení ořešáků s ořechů,ale u ořešáků platí,že sotva max ze dvou ze sta vysazených z jednoho stromu,vyrostou stromy rodící stejně nebo hodně podobné plody,většinou se zvrhnou k horšímu plodu.To je citace z článku od Pavla Chobotského,který zmiňuje išlechtitele ořešáků dr.Vladimra Černého ze šlechtitelské stanice Valtice.

 3. čen Odpovědět

  Na zahradě nám vyrostl semenáč, který plodil už ve třetím roce. Tradovalo se, že semenáče plodí až po sedmi letech, tak to v případě našeho ořechu pravda nebyla. Je fakt, že v těch sedmi to už byl docela pěkný strom. Dnes je mu šestnáct a řezat jsme jej museli, je to veliký strom, ale jeho spodní větve se natahují daleko do šířky.

 4. Mirek Krafta Odpovědět

  Je důležité zmínit,že ořešák nesmíte dávat moc blízko domu jinak vám jeho kořeny roztrhají základy a půda v
  okolí ořešáku je značně kyselá ještě dlouho po jeho odsranění.Listí ořešáku se nedá kompostovat,větve hnijí zevnitř,to poznáte až se s vámi ulomí.Když ořešák tak někde na okraji pozemku.

  1. Lukass Odpovědět

   Listí vlašáku se dá kompostovat a výsledný kompost není nijak závadný. Horké fáze kompostování (a likvidace chorob) dosáhne bez problémů. Problém je, že listí z ořechu je vskutku hodně a v době kdy padá ho již není s čím míchat (což je ale pro rychlé kompostování nezbytnost). Další problém jsou látky obsažené v listí, které brzdí rozkladné procesy. Každopádně stačí na jaře loňské lupení párkrát promísit s nasekanou trávou 🙂

 5. S Odpovědět

  Ten stín je k nezaplacení, mám ořešák na jižní straně domu je veliký, průměr kmenu cca 70 cm a řežu ho podle mé potřeby -průchod pod ním a nahoře abych ho udržel v rozumné výši.Každý rok cca. 100-120 kg ořechů a když by jste mu chtěli přilepšit tak nasypat ke kořenům trochu vápna . Co se týče kyselosti tak listí normálně kompostuji a pak sypeme po zahrádce (no dnes tak populární kůra je určitě kyselejší) a věřte že v tom kompostu jsou žížaly ne jak někteří rybáři říkají že v tak kyselým nemohou být , jenom v létě když je v plné síle obsypán a po velkých pařácích příjde větší bouře tak se bojím aby se nezlomil :-).

 6. Lída Odpovědět

  Dobrý den,
  použila jsem na podzim opadané ořechové listí(Rada mé ukrajinské kamarádky. Prý se to na Ukrajině dělá běžně, nepoužívají mořidla a česnek je zdravý)na povrch záhonu s vysazeným česnekem, který vždy sázím co nejpozději.( v prosinci)
  Zahradě zdar,Lída

 7. Vlastislav Odpovědět

  Zasadil jsem na zahradě ořech papírak který po letech začal rodit a k mému překvapeni jsou plody velmi tvrde ! Jádra se těžko vyndavaji . Je nějaká možnost k dosazeni vlastnosti papiraku- prosím o radu!

  1. Vlasta Odpovědět

   Už to nechte tak. Pokud máte tvrde plody, které se těžko vyndávají, jdou déle skladovat. Některé papíráky žluknou po roce.

 8. Ludmila Odpovědět

  No já bych potřebovala radu. Máme na zahradě starý ořech (koupili jsme s domkem a dům je z roku 1938). Mívá hodně ořechů, jdou celkem dobře rozlousknout (i když není papírák), ale jádra jsou „přirostlá“ k vnitřní straně skořápky a ořech nejde vyndat. Paradoxně vloni, když bylo tak velké sucho bála jsem se, že to teprve půjde špatně, tak loňské ořechy jsou sice suché a méně chutné, ale po mnoha letech jdou jádra vyndávat dobře. Čím by to mohlo být?
  Zdravím a děkuji za odpověď všem. Ludmila

 9. Karel Zapletal Odpovědět

  Koupil jsem Vlašský ořešák bezkmený ! Větve vyrůstají téměř nad zemí! Za deset let ,obrovská koruna a ořechy které se nemusí rozbíjet, ale loupou se prostě nožem!!
  Když sadíte ořešák, je nutné useknout kůlový kořen a podložit střed cihlou, Rodí podstatně dříve! Zkušenost ?!

 10. Olin Odpovědět

  Řez ořešáku.
  Mám na zahradě cca 50 let starý ořešák a nikdy nebyl prořezáván a neznám široko daleko nikoho, kdo by ořešák prořezával (max. se uříznou větve, které nějak překážejí). Uschlé větvě tam kam dosáhnu uřežu, ty slabší se ulámou ve větru.
  Spadané listí „posbírám“ sekačkou a drť vyhodím do kompostu, kde časem zetlí.

 11. Evžen Odpovědět

  Dobrý den pane Štěpáne, zajímalo by mě odkud je obrázek k Vašemu článku. Protože máme na zahradě podobný ořešák a v „ořechovém roce“ 2018 měl hrozny až 11ks velkých ořechů na jedné šťopce. O hroznových ořeších jsem našel zmínku v jedné staré pomologii, a když jsem „náš“ ořech konzultoval s ořechovým odborníkem, tak připustil, že by se mohlo jednat o novou odrůdu. K předešlým dotazům, černé, či hnědé skvrny na listech a plodech, jsou buď A/ anraknóza, černá skvrnitost ořešáku, houbová chorobahttps://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/antraknoza-oresaku. B/ bakteriální skvrnitost Bakteriální skvrnitost ořešáku (Xanthomonas juglandis)
  Kromě chemické ochrany (u velkých stromů téměř nemožné) je důležitá jakási hygiena – úklid starého listí včetně oplodí a doplnění živin. Tak velký strom potřebuje hodně živin (dřív se ořešáky sázely ke hnojištím) a doplňovat u nás na mnoha místech deficitní vápník a hořčík

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   je z free fotobanky na internetu. Když nemám své fotografie, musím čerpat ilustrační odtud.

 12. Zdenek Hrubý Odpovědět

  Já mam na dvoře ořešáky dva. Z jednoho už mám jen vysoký pařez ne pěstování hlívy a druhý sestřelím do podzimu. Spadané větve mi likvidují sekačku, uklízení a likvidace hromad listí mi už lezou na nervy. Takže ořešák už ani do důchodu!!

 13. Ladislav Ščuka Odpovědět

  Dobrý den, domnívám se, že dle informací od mých učitelů na stavebním učilišti, by se ořech neměl vysazovat v blízkosti staveb s pevným základem, protože jeho kořeny mají tendeci prorůstat pod základy staveb a tim je poškozovat . Tato informace mě byla poskytnuta ve škole, ale nijak jsem ji neověřil až z osobní zkušenosti v blízkosti ořechů byl problém ze statikou staveb.

 14. Jaroslav Tatalák Odpovědět

  Dříve starší majitelé tvrdili, že ořešák se neřeže, ale stačí prolámat bidlem při sklizni.

 15. Vaňková Jaroslava Odpovědět

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak přesadit ořešák. Je starý asi 7 let (koupili jsme jej se zahradou). Věk odhaduji, protože loni poprvé plodil a má do výšky asi 4m. Roste na nevhodném místě, ale nerada bych ho porazila, když už rodí.
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *