Připravte si zdravé chipsy z kadeřávku. Zachutnají i těm, kteří nemají rádi zeleninu

Kadeřávek

Takzvaná kapusta kadeřavá neboli kadeřávek patří k zelenině, kterou připravujeme již desítky let. I když je kadeřávek velmi zdravý a jednoduše se připravuje, ne každý jej má rád. To je ovšem škoda, protože se jedná o dokonalou přílohu například k vepřovému masu na hořčici, k mletému masu a tak dále. Zkuste mu dát šanci a připravte si jej jako zdravé chipsy, na kterých si pochutnají jak děti, tak i muži milující pořádný kus masa. 

Připravte jej netradičně, tak zachutná všem

Tradičně kadeřávek připravujeme tak, že jej vaříme 4 až 10 minut v osolené vodě. Někdo jej také připravuje formou blanšírování, kdy jej dá do vroucí vody a čtyři minuty povaří, a následně jej prudce zchladí v ledové vodě. Tak si zachová většinu vitamínů, křehkost, vynikající chuť, ale také barvu. A jak jistě víte, důležité je, aby se nám jídlo líbilo, pak nám chutná ještě více.

kaderavek
Foto: Pixabay

Obecně se ale kadeřávek přidává také do rýže, která je připravena jako příloha k masu. Také z něj můžeme připravit nákyp, pesto na těstoviny, polévku, salát nebo již zmíněné chipsy, které zachutnají každému. A pokud máte odrůdu kadeřávku s načervenalým olistěním nebo červenofialovým, při zahřátí jeho barevnost zhnědne – tak je vše v pořádku, tak to má být. 

Recept na kadeřávkové chipsy

Připravte si listy kadeřávku, které umyjte a řádně osušíte. Jakmile listy proschnou, natrhejte je na velikost sousta nebo běžných chipsů a smíchejte je se třemi lžícemi olivového oleje a s trochou soli (použít můžete také oblíbenou kořenící směs). Množství oleje také závisí na množství kadeřávku. Pokud máte více než čtyři hrsti listů, přidejte olej. 

kaderavek-zena
Foto: Pixabay

Nyní troubu předehřejte na 130 °C, vyložte plech pečicím papírem a kadeřávek na něj pěkně rozložte. Pečte po dobu patnácti minut a během pečení jej alespoň dvakrát obraťte. Po upečení klidně ihned podávejte. Vynikající je i studený. A pokud jich připravíte více, než sníte, můžete je dokonale vychladlé uložit do vzduchotěsných nádob a uchovávat až jeden týden. Ovšem nejlepší bude, když je sníte do tří dnů. Vynikající pochoutka, kterou si zamiluje snad každý. Tímto způsobem upravený kadeřávek je dokonalý i do salátu s čerstvou zeleninou a kuřecím masem v grilovacím koření. 

Zdroj: https://www.allrecipes.com/recipe/176957/baked-kale-chips/

https://www.bonappetit.com/story/how-to-make-kale-chips

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)