Připravte si vlastní sušená rajčata

Domácí sušení rajčat je velmi oblíbené, a to především proto, že není nutné využívat žádných průmyslových přísad a nepřirozených látek, které ve finále lidskému tělu škodí. Ostatně když se podíváte na etikety sušených rajčat v supermarketech, jen málokdy se ženete taková, která by neměla na přebalu nějaká ta éčka zvýrazňující chuť a konzervující celou směs. Klasiku v domácím prostředí představuje sušení rajčat v sušičce. Tu ale nemá každý, a tak se budeme soustředit na sušení rajčat troubě.

Hurá do trouby

Sušení rajčat v troubě za pomocí horkého vzduchu je ideální pro všechny typy plodů. Přesto je vhodné uvést si několik tipů, které nám celý proces usnadní. Jestliže máte malá cherry rajčátka, nebo menší oválné druhy, můžete je klidně sušit i vcelku. Jejich slupka je tenká a při vyšších teplotách praská, takže se šťáva a jadérka stejně dostanou ven. Žlutá a oranžová cherry rajčata se pro svou jemnou chuť spíše používají čerstvá a nesuší se. Větší druhy je vhodné přepůlit nebo nakrájet na třetiny či menší dílky. Nejvhodnější jsou k sušení normální nebo kurto rajčata.

Jak na sušení?

Pro sušení vybírejte spíše přezrálejší kusy, které už nepůsobí ani esteticky, ani chuťově. Když budou měkká a plná vody, určitě to nebude nijak na škodu. Rajčata jednoduše poskládáte na plech, který by měl být proložen pečícím papírem. Posypte je solí a bylinkami typu oregana nebo rozmarýnu. Když budete chtít poněkud ostřejší chuť, využijte pepře. Čerstvé bylinky přidávejte později, jelikož by jinak došlo k jejich spálení. Standardně jsou bylinky hotové cca za 45 minut. Troubu si předehřejte na 120 stupňů Celsia. Péct byste měli rajčata až do doby, kdy z nich už nepoteče šťáva. Trvat by to mělo přibližně 4 hodiny.

Uskladnění sušených rajčat

Po vychladnutí můžete rajčata uskladnit. Dát je lze do pytlíku na vzduch, zamrazit je, anebo je naložit do oleje. Právě při naložení budete mít jistotu, že vám vydrží skutečně dlouhou dobu. Optimální je olivový olej, do něhož přidáte ještě bylinky, feferonku a další ingredience.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.