Levandule

Příprava levandule na zimu – jak ji nejlépe ochránit před mrazem a připravit na jaro

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) pochází se Středomoří a je to tedy po všech stránkách teplomilná rostlina. Zvláštní pozornost bychom proto měli věnovat přípravě levandule na zimu.

Jak na prořezávání levandule

Důležitým a zásadním krokem v péči o levanduli je podzimní prořezávání. Tento postup pomáhá zachovat dekorativnost keře, a také jí říká, že je čas odpočívat. Prohlédněte si keř a nejprve ho zbavte nemocných, suchých a shnilých větví. Stonky levandule bývají ve spodní části zdřevnatělé a nahoře zelené. Řez veďte několik centimetrů nad zdřevnatělou částí tak, aby se výhony navzájem nedotýkaly. Tento postup se provádí po vícenásobném kvetení. Pokud rostlina ještě nekvetla, mladé výhonky neřežou.

Řez byste měli stihnout do konce října, tedy ještě před nástupem výrazně chladného počasí. Pokud to uděláte později, rostliny už nemusí mít čas připravit se na zimu. V takovém případě je lepší výhonky svázat, ohnout k zemi a zakrýt chvojím.

Levandule

Foto: Pixabay

Podzimní mulčování levandule

Půdu v okolí rostliny je vhodné zakrýt rašelinou a slámou. Použití spadaného listí nedoporučujeme, často způsobuje hnilobu. Nadzemní část zakryjte chvojím a svažte provazem, aby poryvy větru nepotrhaly keř. Speciální péči věnujte mladým rostlinám, které ještě nevytvořily dlouhé a silné kořeny. Zakrytí chvojím a mulčování je pro ně nezbytným předpokladem úspěšného zimování. Rostliny v květináčích pak venku nenechávejte nikdy, ale přeneste je do nevytápěných místností.

A dobrý tip na závěr? Aby rostlina dobře přezimovala, je vhodné jí dopřát také dobrou zálivku a hnojení. V květinářství jsou k dostání minerální komplexní hnojiva, která jí dodají vše potřebné. A jak levanduli hnojit? Do kbelíku s vodou přidejte 2 polévkové lžíce hnojiv a použijte jako zálivku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://zena.aktualne.cz/levandule-lekarska/r~i:wiki:4488/, https://farmazdravi.cz/levandule-lekarska-to-je-nejvonavejsi-bylinka-na-svete/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *