Rostliny, které jsou bezpečné pro vás i vaše domácí mazlíčky

Domácí mazlíčci

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měla by tomu odpovídat volba rostlin – pokojových i těch na zahradě. Děti i zvířata ve svých snahách za novými objevy snědí ledasco. Některé rostliny by se jim tak mohly stát osudné. Pokud tedy plánujete pořízení nové rostliny, přečtěte si údaje o tom, zda je jedovatá a jaká rizika obecně hrozí. Někdy i samotné trny na rostlině mohou znamenat velký problém.

Nebezpečné rostliny

Některé rostliny mohou být vcelku bezpečné, ale jejich míza může způsobit poškození na pokožce. A při divoké hře se často stává, že se květináče převrhnou a dítě nebo zvíře má přístup také ke kořenům rostliny. Takže pokud se týká bezpečnosti rostlin, měly by být netoxické všechny její části. Naštěstí ne všechny rostliny jsou nebezpečné.

Kalátea

Foto: Pixabay

Vhodné rostliny pro kočky

Můžete vybírat nejenom rostliny, které jsou bezpečné, ale také ty, jejichž přítomnost si vaše zvířata zamilují. Tak například kočky milují rostliny s dlouhými listy připomínajícími trávu. Lákají je k okusování, válení a hře. Z tohoto důvodu bychom měli vynechat okrasné trávy, které jsou jedovaté. Jsou pro kočku příliš atraktivní na to, aby se jim vyhnula. Je to pro ně instinktivní záležitost – protože polykání trávy jim pomáhá čistit žaludek od chlupů, které při své očistě spolykají. Pokud kočku chováte celoročně uvnitř domu, musíte jí zajistit přístup k trávě: dnes už se prodávají speciální trávy právě pro kočky a psy. Kočičí tráva neboli šáchor střídavolistý (Cyperus zumula) je naprosto ideální.

Vhodné rostliny pro psy

Psi jsou obvykle mnohem klidnější než kočky, nemusíte se bát, že převrhnou květináče, které jsou umístěny vysoko. Se štěňaty je problém obvykle o něco horší, protože ta mohou být také poměrně divoká. A rostliny se mohou zdát skvělou příležitostí pro jejich hru. Někdy okusují listy, jindy se pustí i do rostlin s kmínky, které mohou žvýkat delší dobu. Pokud jsou v domácnosti pouze psi, stačí nebezpečné kytky odstranit z jejich dosahu.

Bezpečné rostliny pro psy, kočky i děti

Bezpečné rostliny nemusí být nudné. Naopak je většina z nich velmi atraktivní. Tak například africká fialka, gloxínie, kamélie japonská, kadeřávek, Eschynantus, většina orchidejí (Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium). Bezpečné jsou i tyto rostliny s ozdobnými listy: Pilea peperomioides, kalátea, pepřinec, protažitka, Soleirolia Soleirolova (Soleirolia soleirolii, Helxine soleirolii) – domácí štěstí, blýskalka, afelandra drsná. Ananasové rostliny bezpečné pro kočky a psy: guzmánie, neoregélie, bromélie, echmea. Také většina kapradin je pro zvířata i děti neškodná.

Zdroj: https://zielony-parapet.pl/blog/rosliny-doniczkowe-bezpieczne-dla-zwierzat-domowych-jakie-rosliny-wybrac-jesli-mamy-w-domu-psa-kota-i-papugi

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!