Příprava kvasu na slivovici: Tyto chyby mohou být devastační

Kvas

Švestkové sady jsou v mnohých oblastech doslova obsypané a modré zlato už se pomalu chystá do kvasu. Taková kvalitní domácí slivovice je doslova divem a mnozí majitelé sadů a zahrad se už nemohou dočkat momentu, kdy ochutnají tu svou. Skvělá vůně, tradiční řetízkování a vynikající chuť. To jsou přesně ty nejznámější atributy vynikající domácí pálenky. Vyrobit ji ale není jednoduché, už při přípravě kvasu se lze dopustit několika chyb. Jakých? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Precizní příprava daného ovoce

V první řadě je zapotřebí dohlédnout na kvalitu švestek. Ty musí být čisté, trochu přezrálé s dostatkem ovocného cukru. Nevadí ani červivost. Pozor ovšem na nahnilé plody, případně ty plesnivé. Nežádoucí je logicky také přítomnost větviček, lístku a další kousků, jež do kvasu nepatří. Někdo švestky také vypeckovává. O nezbytnost se ovšem nejedná.

Kvas na počátku

Foto: Radek Štěpán

Správný čas jako nezbytnost

Nádobu je zapotřebí naplnit zhruba do dvou třetin a přikrýt víkem. Kvasný proces lze očekávat do několika dní. Postupně začne unikat oxid uhličitý. Konzistence ovoce se dokonale promění a kvas uzavře kvasný klobouk. Právě on zabrání přístupu vzduchu a také mikroorganismů. Doba kvašení je individuální a u švestek se pohybuje od 8 do 12 týdnů. Ideální je vše kontrolovat hustoměrem. Vyzrálý kvas bude mít krásnou příjemnou vůni a klobouk se bude postupně propadat. Zachytit by se měl, než se tak stane. Utopit ho nesmíte. Konec kvašení prostě musíte precizně pohlídat.

Volba správné nádoby na kvas

Ideální jsou samozřejmě plastové sudy. Volí se ale také tradiční dřevěné. Jiné materiály typu kovu jsou nepřípustné. Pozor také na jejich maximální čistotu. Nesmí být nijak znečištěné. Objemově se volí různé variace, a to nejčastěji 50, 100, 150 či 200 litrů. Počítejte ale s tím, že manipulace se velkými sudy není zrovna nejjednodušší. Sudy se musí zakrýt, takže určitě dbejte i na čistotu víka.

Správná teplota pro kvašení

Se pohybuje od 15 do 20 °C. Při poklesu pod 10 °C se kvašení zastavuje, což samozřejmě nepotřebujete. Ideální je stálá teplota pohybující se kolem 15 °C.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kvas-na-slivovici-30000823.html
https://hobby.magazinplus.cz/540-pripravte-se-na-slivovici-dobry-kvas-je-zaklad.html

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.