Kočka

Jaký je význam kočičího předení? Nepoukazuje jen na pohodu

Víte, čím jsou doslova pověstné kočky? Tím, že vrní. Mnohdy se o této vlastnosti hovoří také jako o předení, nicméně jde o tu samou záležitost. Nejčastěji je spojena s tím, že jsou kočky spokojené. Vrní, protože jim nic nechybí. Jak majitelé koček, tak i odborníci často hovoří o tom, že kočky mohou vrnět i z mnoha jiných důvodů. Například můžeme slyšet jejich předení i tehdy, když jsou zraněné či trpí nějakou nemocí. Co je tedy vlastně předení a kdy kočky skutečně vrní?

Co je kočičí předení?

Jedná se o typickou vlastnost koček. Jde fakticky o jediné šelmy, jež jsou schopny příst při výdechu i nádechu. Proč vlastně takové předení vzniká? Setkat se lze hned se dvěma teoriemi. Ta první hovoří o tom, že dochází k vibracím nepravých hlasivek. Ty se nachází konkrétně v hrtanu, umístěné jsou za hlasivkami. Podle druhé teorie dochází ke stahování svalstva v oblasti bránice a hrtanu.

Koťata

Foto: Pixabay

Komunikace mezi matkou a koťaty

Přesně to může také vrnění značit. Koťata prostřednictvím předení u matky mohou stimulovat tvorbu mateřského mléka. Dávají v podstatě najevo, že se mají dobře a že je všechno tak, jak má být. Ona přede také a fakticky svá koťata dokáže tímto způsobem uklidnit.

Stimulace svalů a hojení ran

Kočky také mohou vrnět tehdy, jsou-li zraněné nebo nemocné. Vrnění pomáhá podporovat hojení ran a také dostává kočku z nesnází spojených právě s onemocněním.

Kočky prospí až 16 hodin denně

Také poměrně zajímavá informace. Pro kočky je spánek nesmírně důležitý a nezbytný. U lidí toto moc možné není, docházelo by totiž k řídnutí kostí a ochabování svalstva. Preventivním opatřením u koček je v tomto případě právě vrnění. Svaly i kosti jsou stimulovány, nicméně výdej energie je minimální.   

Zdroje info: https://hobby.magazinplus.cz/mazlicci/1562-kocici-predeni-neznaci-jen-pohodu-vrnive-zvuky-kocky-vydavaji-i-z-jinych-duvodu.html
https://www.denvercatco.com

 Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *