Meloun: Jaké druhy melounů jsou u nás nejoblíbenější

Meloun

Pokud rozlišujete melouny jen na žluté a červené, děláte velkou chybu. Zatímco červený meloun nemusíte dlouze představovat, protože se jedná o velice oblíbenou letní plodinu, která nám poslouží jako svačinka i nápoj zároveň, žluté melouny tolik oblíbené nejsou. A to i přesto, že mají také velice zajímavou chuť nepodobnou ničemu jinému. Žlutých melounů je u nás v supermarketech omezený výběr, nicméně ty nejlepší druhy koupíte.

Vodní meloun

Meloun vodní je typický svou červenou dužinou. Typická jsou pro něj také tmavě hnědá až černá jadérka, nicméně v současné době už narazíte i na bezsemenné varianty. I když většina lidí tato semínka nemá ráda a odstraňuje je, měli bychom je jíst. Obsahují totiž velmi malé množství kalorií, nicméně velké množství vlákniny, hořčíku, železa i zinku. Opravdu velké vodní melouny mohou vážit až 20 kg, v obchodech se ale obvykle setkáváme spíše s melouny, které jsou o polovinu lehčí.

Žlutý meloun

Foto: Pixabay

Meloun Cantaloupe

Je to jeden z nejznámějších žlutých melounů. Patří mezi cukrové melouny a od těch vodních se liší tím, že jsou mnohem menší – obvykle váží do 3 kg – a tím, že semínka se nachází ve středu plodu (podobně jako třeba u dýně). Je tedy velmi jednoduché je odstranit a konzumovat samotnou dužinu, která už semínka neobsahuje. Tvar tohoto melounu je kulatý, jeho slupka je šedozelená a zvrásněná. Dužina má barvu světle oranžovou. Je hutnější, než vodní meloun, ale i přesto je sladký a šťavnatý. Jeho chuť bývá přirovnávána k mangu.

Meloun Galia

Tento meloun se velice podobá Cantaloupe, nicméně jeho slupka má obvykle žlutou barvu. Je pokrytá jakousi vystouplou síťkou. Dužina, která se nachází uvnitř, je světle žlutá až zelená, také šťavnatá a sladká. Skvěle se hodí ke kyselému ovoci, jako je rybíz.

Medový meloun

Svým vzhledem velice připomíná Galia, ale jeho slupka je hladší. Dužina má spíše žlutou barvu a je měkčí. Pro jeho sladkost a strukturu si ho velice oblíbí zejména děti. Jeho anglický název (pod kterým jej někdy najdete i v obchodech) je Honeydew.

Meloun Piel de Sapo

Někdy se mu říká vánoční meloun. Má tvar ragbyového míče a zelenou slupku se žlutými pruhy – toto zbarvení je velice podobné, jako zbarvení melounu vodního. Dužina je světle zelenkavá a aromatická. Oproti žlutému melounu je možné meloun Piel de Sapo déle skladovat.

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/1915-vyznejte-se-v-melounech-vite-ktery-voni-jako-mango-a-ktery-je-nejlepsi-pro-deti/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!