Vhodné materiály pro zahradní sochy a objekty – dojem není jen estetický

Dřevo, kov nebo třeba sklo? Výběr materiálů pro zahradní dekorace má svá pravidla, kterými byste se rozhodně měli řídit, pokud nechcete, aby vám váš nový kousek zahradní umění vydržel pouze jednu nebo dvě sezóny…

Dřevo jako zahradní klasika

Samozřejmě, jaký jiný materiál by měl být na prvním místě? Ale než si pořídíte dřevěného stromového mužíčka, pamatujte na to, že ho musíte každý rok ošetřit vhodným impregnačním nátěrem. A pokud bude objektem vašeho zájmu větší dílo, bude vhodné ho před příchodem zimních plískanic uklidit pod střechu, jinak riskujete vznik velkých trhlin. Nemusí být na škodu, přesto se vyplatí o tomto nebezpečí vědět.

Keramika či pálená hlína? Ano, ale…

Jsou poměrně křehké, přesto mohou vhodné vázičky, nádobky nebo sošky vaši zahradu příjemně ozvláštnit. Pokud je však nechte před zimou pokaždé uklízet, vybírejte takové, které byly vypáleny při teplotách nad 1 000 °C.

Kamenné dekorace patří mezi ty nejodolnější

Nejčastěji se používá žula, mramor nebo pískovec. Krása materiálu více vynikne u větších objektů, ty by však měly být postaveny na vhodném podstavci. Zabráníte tak jejich propadání do terénu.

Kov přináší do zahrady chlad…

… zvláště je-li dobře vyleštěný. Pamatujte na to, než si pořídíte kovové zahradní umění. Nejlépe se hodí bronz, měď nebo ocel. Kov je v posledních letech poměrně oblíbený a pracuje s ním i celá řada soukromých umělců. Je tak poměrně snadné získat originální a vkusné dílko, pokud tedy budete ochotní si připlatit.

Sklo jen do vodní zahrady

Pomineme-li zahradní lucerny, pak tento materiál v našich zahradách příliš k vidění nebývá. Pokud však chcete ozvláštnit své vodní prvky, bude právě sklo tím pravým. Jen ho nezapomeňte vždy před příchodem prvních mrazíků uklidit do sklepa nebo do garáže.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)