Při nákupu brambor už nemusíte naletět

Brambory

Brambory patří mezi velmi časté přílohy českých jídel, a tak není divu, že spousta lidí si je nakupuje ve velkém k uskladnění (nebo si je rovnou pěstuje). Někdy se ale může stát, že si takové brambory, které kupujete například ve velkém pytli nezkontrolujete. Doma se pak nestačíte divit. Na pohled pěkné brambory jsou uvnitř nehezké, ne-li přímo nekonzumovatelné. Jak tedy příště nakoupit, aniž byste se spálili?

Česká produkce

Nakoupit brambory z české produkce má spoustu výhod. Tou první je, že podporujete lokální trh a pravděpodobně kvalita i chuť brambor bude s těmi z obchodu naprosto nesrovnatelná. Čeští pěstitelé oproti těm zahraničním používají mnohem méně hnojiv. Klíčení se nevyhnete u českých ani zahraničních brambor, není to ale na škodu: stačí klíčky odlomit a bramboru pak již můžete bez problémů použít.

BramboryFoto: Pixabay

Podle čeho vybírat brambory k uskladnění?

Celá řada lidí se při nákupu většího množství brambor řídí tím, o jaký varný typ se jedná. Avšak ani varný typ, ani to, zda se jedná o odrůdu ranou nebo pozdní až tak nejde. Řiďte se podle doporučení, která uvádí, jak dlouho jsou brambory vhodné ke konzumaci. A nemusíte se omezovat pouze na jediný druh. Nakupte si třeba dva druhy, z nichž jeden stihnete zkonzumovat do konce roku, a poté odrůdu, kterou můžete ve vhodných podmínkách skladovat až do nové sklizně.

Nakupujte od stejného dodavatele

Pokud jste minulý rok byly spokojeni s nakoupenými bramborami, nenechte se v příštím roce nalákat na o něco levnější cenu od jiného dodavatele. Vracející zákazníky vidí každý prodejce rád, a tak je pravděpodobné, že vám nenabídne brambory, které by za to nestály. Pokud zatím takového dodavatele nemáte, můžete si nechat poradit od některého ze svých známých, který pravidelně brambory nakupuje.

Zdroj: https://region.rozhlas.cz/jak-vybirat-brambory-na-uskladneni-8145296

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!