Přestaňte vykrádat lesy a vypěstujte si medvědí česnek na zahradě

Medvědí česnek

Sezona medvědího česneku je aktuálně v plném proudu, spíše lze říct, že se chýlí ke konci. Na mnoha místech už rostliny kvetou. S medvědím česnekem jsou bohužel spjaté doslova lovy v místech, kde se vyskytuje. Někteří lidé vyrazí s taškami či koši a trhají listy hlava nehlava. Přitom ještě odhodí nějaký ten plastový obal, případně něco jiného, co do přírody rozhodně nepatří. Je to zbytečné, protože medvědí česnek můžete vypěstovat klidně i na zahradě. Tedy alespoň v případě, že mu připravíte ty správné podmínky alternující jeho přirozené prostředí. Jak na to?

Prostě se rostlině přizpůsobte

Medvědí česnek se tradičně nachází v lužních a listnatých lesích. Prvním předpokladem jeho pěstování je tedy nalezení stinného místa. Na slunci se trápí a usychá. Optimální jsou písčitohlinité a jílovité půdy. Určitě je zapotřebí také myslet na vlhkost daného místa, kde má medvědí česnek růst. Není nutná úplně pravidelná zálivka, nicméně půda by neměla dlouhodobě zcela vyschnout. V lesích se tak většinou neděje.

Medvědí česnek

Přesazený medvědí česnek

Jednoduché množení

Asi úplně nejjednodušší formou množení medvědího česneku je nechat ho vykvést. Množí se tímto způsobem velmi jednoduše sám. Mnohdy dokonce v příhodných podmínkách zaplaví velkou část zahrady. Jinak se semena tradičně vysévají na podzim od září do listopadu do hloubky 1 cm. Klíčit budou klidně i měsíc. Optimální je ale spíše zakoupit cibulky. Ty se dávají společně do půdy po zhruba 7 až 10 kusech. Nad vrcholem cibulky by mělo být 5 cm zeminy. Jinak lze koupit i rostliny a přesadit je. V krajním případě lze vzít i rostlinku z lesa. Určitě ale ne rezervace, vyšla by vás hodně draho!

Pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku

Pravý, nebo ukrajinský?

U nás rostou prakticky dva poddruhy medvědího česneku, a to pravý a ukrajinský. Druhý jmenovaný roste výhradně na Moravě, první v Čechách i na Moravě. Rozdíl mezi nimi poznáte dle květní stopky. U pravého má bradavky a u druhého je zcela hladká.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.