Umění na zahradě? Máme praktické tipy

Jde o trend moderních let, přesto však obvykle na zahradách působí jaksi škrobeně nebo nadbytečně. A co dělat, abyste do takové pasti neupadli i vy? Osvojte si při výběru zahradního umění několik základních pravidel.

Jak poznat ideální objekt do zahrady?

V zásadě se můžete řídit třemi kritérii, která vám pomohou osadit prostor přesně tak, jak chcete. Prvním je důraz, kladený na přirozenou krásu použitého materiálu, druhým jsou vaše osobní preference (oblíbené téma) a třetím pak vtip a nadsázka. Vyhnete se tak příliš okatému kýči nebo nákupu něčeho, co se zahradou zkrátka ladit nebude.

Zahradní sochy a jejich pozadí

Zahradní umění samo o sobě prostě nefunguje, důležité je jeho propojení s celkem. Pro začátek si zapamatujte, že před monotónní zeleň, zahradní zídku nebo fasádu domu se spíše hodí skulptury nebo plastiky, zobrazující neživé objekty a předměty. Naopak motivy zvířat nebo lidí uvítají spíše blízkost květinových záhonů a nebo okrasných trav. Nejvíce jim to bude slušet v blízkosti:

  • okrasných trav (kavyl, pérovník apod.)
  • trvalek, vytvářejících kompaktní trasy (kakosty, levandule…)
  • letniček s drobnými květy (krásnoočko, tařicovka atd.).

Dominanta zahrady, ale i prvek překvapení

A jak k instalaci umění na zahradu přistupovat? Zvolte si nejčastější pohledovou stranu – může jít o pohled z ulice, ale i kuchyňského okna. Všeobecně platí, že vybraný objekt by měl být viditelný z každého místa v zahradě a to v každém ročním období. Nebo můžete vsadit na prvek překvapení, na který narazí jen ten, kdo se vydá i do vzdálenějších koutů zahrady. Průhled mezi keři nebo ostrůvek krásy za zahradním altánem mohou být přesně to pravé.

Pamatujte na to, že méně bývá více

Možná si nebudete moci z pestré nabídky soch a objektů v zahradnictví vybrat. Odolejte však pokušení pořizovat více kousků najednou. To si mohou dovolit spíše větší zahrady, a i tak je třeba dbát na to, aby byly všechny dekorativní zahradní prvky vyrobeny z jednoho nebo maximálně ze dvou druhů materiálů.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)