Přesazování rebarbory: Efektivní způsob, jak tuto rostlinu rozmnožit

Rebarbora

Celý název rostliny zní reveň rebarbora, avšak častěji jí říkáme pouze „rebarbora“. Pěstujeme ji pro její chutné a šťavnaté řapíky, které mají růžovou až červenou barvu. Používáme ji ve sladkých i slaných receptech. Nejlépe se já daří na slunných polohách, vydrží ale také v polostínu. Důležitá je bohatá půda, která by měla být dostatečně prokypřená. Před výsadbou či přesazením je tedy třeba půdu dostatečně zpracovat.

Nutriční obsah rebarbory

Rebarbora je vitamínovou bombou, obsahuje od 0,3 do 2 % cukru, asi 2 % kyselin: zejména se jedná o kyselinu jablečnou, poté v menších množstvích o kyselinu citrónovou, kyselinu šťavelovou a kyselinu askorbovou (čili vitamín C). Kyselina šťavelová může být ve větších množstvích škodlivá; obsažená je zejména v listech, které bychom z tohoto důvodu neměli konzumovat ani je dávat ke konzumaci zvířatům.

Rebarbora

Foto: Pixabay

Přesazování rebarbory

Rebarboru vyséváme, sázíme nebo přesazujeme na jaře (ideálně v březnu) nebo na podzim (ještě před příchodem mrazů). Každá oddělená rostlina by měla mít jeden vegetační vrchol. Pro pěstování rebarbory nejsou vhodné kyselé půdy. Rostlinu přesazujeme co nejdříve poté, co jsme ji oddělili od mateční rostliny. Pokud jsou kořeny příliš dlouho na vzduchu, nemusí se rostlina v půdě uchytit. Vzhledem k tomu, že rebarbora absorbuje z půdy hodně vápníků, je dobré místo před výsadbou obohatit o vápník a poté každé 3 roky přivápnit. Na jednom stanovišti vydrží rebarbora až 10 let.

Sklizeň rebarbory

Rebarbora dozrává na konci dubna. Řapíky sklízíme, jakmile dosáhnou délky asi 30 cm. Sklízí se v 7-10denních intervalech; pokaždé z rostliny utrhneme až tucet listů. Sklizeň rebarbory ​​obvykle končí v polovině června. Nejčastěji si připravujeme rebarborový koláč, oblíbené jsou ale i další recepty s rebarborou.

Zdroje info:

http://dzialka.bazafirmy.pl/warzywa/rabarbar.php

https://www.dumazahrada.cz/clanek/presazovani-rebarbory-20220107.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!