Jak posílit přirozenou imunitu našeho těla i na poslední chvíli: Pomohou osvědčení pomocníci z přírody i menší změna životních návyků

Bylinkový čaj

Jak posílit přirozenou imunitu: Každou zimu se naše tělo potýká se spoustou nástrah, které pořádně zacvičí s jeho imunitou. Nejen v zimním období mu ale můžete pomoct malými změnami v jídelníčku a v životním stylu. Tyto změny posílí vaši imunitu, pomohou vám bojovat s nebezpečnými patogeny a celkově zkvalitní váš život.

Základem je dostatek spánku. Je prokázané, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně, jsou více náchylní k nemocem. Dospělí lidé by se měli snažit alespoň o 7 hodin spánku denně, adolescenti o 8–10 a malé děti potřebují dokonce až 14 hodin. Pokud máte se spánkem problémy, zkuste nejméně hodinu před spaním vynechat mobil, počítač i televizi.

Špatné jídlo naši imunitu ohrožuje

Jezte hodně ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Tyto potraviny jsou bohaté na antioxidanty, vlákninu a vitamín C. Stejně tak byste do jídelníčku měli zařadit zdravé tuky, ryby nebo olivový olej totiž dokáží snižovat riziko srdečních chorob a cukrovky. Protizánětlivé účinky tuků vám pomohou bojovat s bakteriemi a viry.

Pěstování bylinek

Jak posílit přirozenou imunitu našeho těla i na poslední chvíli: Pomohou osvědčení pomocníci Foto: Pixabay

Pomoci vám mohou i probiotika. Ty obecně zlepšují stav prospěšných střevních bakterií, které v těle rozpoznávají běžné a škodlivé organismy. Fungují dokonce i u dětí. Dají se koupit v lékárně ve formě tablet, najdete je ale i v těchto potravinách: kysané zelí, mléčné fermentované produkty apod.

Co si ještě pohlídat?

Naopak omezit byste měli rafinovaný cukr. Způsobuje totiž obezitu a ta je rizikovým faktorem mnoha chorob. Denní příjem cukru dospělého člověka by měl tvořit asi jen 5 % přijatých kalorií. Své zdraví můžete podpořit také pravidelným cvičením. Stačí středně náročná aktivita – rychlá chůze, jízda na kole, plavání nebo lehká turistika.

Nezanedbávejte příjem vody. Dehydratace způsobuje bolesti hlavy, zhoršené soustředění a ovlivňuje činnost srdce a ledvin. Imunita se zhoršuje i dlouhodobým stresem, najděte si tedy nějakou činnost, která vás uklidňuje. Může to být meditace, jóga či psaní deníku. Se suplementy to nepřehánějte. Pokud toužíte své imunitě pomoct, bohatě vám k tomu stačí vitamín C, vitamín D a zinek. Z přírodních zdrojů konzumujte bez, česnek a echinaceu.

Zdroj: https://www.svetplodu.cz/clanek/115/posileni-imunity/, https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/vedecky-overeno-9-tipu-jak-zlepsit-imunitu-3948.html, https://nadeje-byliny.eu/magazin/podpora-zdravi/5-tipu-jak-posilit-imunitu

Jak posílit přirozenou imunitu našeho těla i na poslední chvíli: Pomohou osvědčení pomocníci Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)