Přebytek chilli papriček: Vyrobte si expresní sweet chilli omáčku

Sweet chilli

Máte na zahradě spousty chilli papriček? Když už si zasadíte dvě až tři rostlinky, určitě se vám bude dařit. Na jedné rostlině dokáže vyrůst klidně i 20 a více kusů těchto pálivých ďáblíků. Konzumovat je jen tak za syrova chcete jednak dost odvahy a jednak také ten správný organismus. Právě z toho důvodu se vyplatí vyrobit nějakou tu omáčku. Na internetu je spousta různých receptů, které jsou ale většinou hodně časově náročné a vyžadují také spousty ingrediencí. My se proto zaměříme na velmi jednoduchou sweet chilli omáčku.

Pouhých 20 minut práce

Zapomeňte na nějaké extrémně náročné záležitosti. K přípravě této sweet chilli vám bude stačit pouhých 20 minut. Potřebovat budete také minimální množství surovin. Konkrétně půjde o:

  • 6 stroužků česneku,
  • 4 až 5 chilli papriček,
  • půl hrnku rýžového octa,
  • hrnek vody,
  • hrnek třtinového cukru,
  • 1 malou lžičku soli,
  • 1,5 lžíce kukuřičného škrobu

Příprava sweet chilli

Jednoduchá příprava

V první řadě je třeba očistit papričky. Spolu s octem a oloupaným česnekem se rozmixují. Když to nebude úplně ultra najemno, nic se nestane. Do hrnce dáme vodu, sůl, cukr a tuto směs. Následně všechno rozmícháme a vaříme 5 minut. Pak přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný v troše vody. Vaříme ještě 10 minut a následně naléváme horkou omáčku do sklenic. Pro delší trvanlivost ji lze ještě zavařit, ale není to nezbytné.   Základ sweet chilli

Příprava sweet chilli

Chutě si upravíte podle svého

Míra pálivosti samozřejmě závisí pouze na vás samotných. Použít můžete jakékoli chilli papričky, klidně i habanero nebo silnější. My jsme použili klasické chilli papričky s tím, že jsme z nich vytahali většinu semen. Přece jenom, chtěli jsme spíše mírnější pálivost. Místo třtinového cukru lze použít řepný, omáčka bude světlejší. Není problém voli i med. Místo šťávy můžete volit ananasový džus. Alternativ je více.

Sweet chilli

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.