Listnáče vhodné do skalky: Víme, na které vsadit

Skalky, to nejsou jen drobné kompozice netřesků, vřesů nebo horských květin. Své místo v nich mají i dřeviny. Ne všem však bude stísněné prostředí, nedostatek vody a nadbytek slunce vyhovovat. Nechcete-li se tedy dívat na postupně uvadající zelené krasavce, vyberte si z našich osvědčených tipů.

Dřeviny ve skalce mají v zásadě dvě funkce: dělí ji na jednotlivé zóny a tvoří půvabné pozadí celé kompozice. My se dnes zaměříme na druhy a kultivary, které se hodí spíše do první skupiny a dají se tedy vysadit přímo do samotné skalky.

Chcete domácí skalku? Vsaďte na břízu

Ne, nemyslíme tu velkou, neoblíbenou náletovou rostlinu, nýbrž její vyšlechtěný kultivar Betula nana. Může se pyšnit křehkou siluetou drobných větévek i dekorativními sytě zelenými listy, ovšem nevyroste výš, než do jednoho metru. Betula nana sama od sebe vytváří půvabnou polokulovitou korunu (není jí tak třeba tvarovat) a bez potíží odolává i těm největším mrazům.

Lýkovec je krásný, ale také jedovatý

Vaši skalku potěší lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) už brzy na jaře. Jeho květy se totiž objevují ještě dřív než listy, a navíc příjemně voní. Později rozzáří své okolí i půvabnými plody. Ty jsou však jedovaté, Do skalky se hodí také lýkovec vonný (Daphne cneorum).

Skalky a skalníky patří k sobě

Skalníky alias Cotoneaster se vyznačují poléhavými větvemi, něžnými květy a zajímavě vybarvenými plody. Ke svému spokojenému životu potřebují slunce, v ostatních směrech náročné nejsou. Do skalek se hodí zejména skalník přitisklý (Cotoneaster adpressus), skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis) a skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri).

Břečťan dokáže porůst i kameny

Není to sice dřevina v pravém slova smyslu, přesto se ve skalce uplatní. Břečťan popínavý (Hedera helix) je vždyzelený a poměrně rychle dokáže obrůst všechna nepřístupná místa. Pro skalky je doporučen zejména kultivar ´Arborescens´ s nízkým vzpřímeným vrůstem a ´Conglomerata´, jež se dokáže plazit i po kamenech.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)