Pražení dýňových semínek: jednoduchý, ale chutný způsob

Dýňová semínka

Správně upražená dýňová semínka jsou úžasnou záležitostí. Můžete si je dát na svačinu, do salátů a pečiva. Navíc můžete vyzkoušet spoustu různých příchutí. Ať už dýně vyřezáváte nebo jakýmkoli způsobem upravujete, vždy získáte dýňová semínka. Je velká škoda je vyhodit, protože jsou nejen chutná, ale také zdravá. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů; navíc jsou zdrojem vlákniny. I když jsou kupovaná dýňová semínka levnou záležitostí, vyplatí se vytvořit si svá vlastní.

Která semínka jsou nejlepší?

Na pražení jsou nejlepší malá nebo středně velká semena, protože ta větší mohou být příliš tvrdá. Na druhou stranu velká semena se dají například přepůlit. Obecně jsou však vhodná ke konzumaci, takže důkladné přebírání semen není potřeba. Semena mohou být obvykle bílá (ve slupce) nebo tmavě zelená (ta jsou již bez slupky, vhodná ke konzumaci bez loupání). Pokud jste si pořídili dýně, které mají uvnitř neloupaná semínka, nevyplatí se je loupat. Je to příliš zdlouhavé.

Dýňová seminka

Foto: Pixabay

Ještě před pražením

Prvním krokem je vyčistit semena od zbylé dužiny dýně. To se dělá tak, že je ručně vytaháte z dužiny a dáte do sítka. Poté je pod proudem studené vody ještě řádně omyjte. Některá dužina se uvolní sama, jiné budete muset pomoci. Pokud se nezbavíte veškeré dužiny, můžete se jí ještě zbavit v procesu vaření. Ten totiž hned následuje. Ve velkém hrnci přiveďte k varu trochu osolené vody a vařte 5 až 10 minut. Poté slijte a nechte uschnout na kuchyňské utěrce.

Pražení dýňových semínek

Po usušení promíchejte dýňová semínka s trochou oleje a solí – případně můžete přidat nějaké koření. Rozprostřete na velký plech, aby ležela v jedné vrstvě a pečte na 180 °C asi 10 minut. Koření, které přidáte, závisí na vaší chutí. Pro pikantní příchuť můžete zvolit pálivou papriku, chilli koření, kmín, trocha třtinového cukru a med. Vystačíte si ale také pouze se solí a pepřem. Můžete zvolit také koření pěti vůní.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-use-pumpkin-seeds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!