Jak se starat o odplozené keře rybízu. Začněte včas a úroda bude několikanásobná

Jakmile z rybízu sklidíte poslední lahodné bobule, rozhodně není čas na to ho nechat ležet ladem. Ba právě naopak. Včasným zásahem si můžete pojistit úrodu i na příští rok. A jak tedy na to?

Věnujte se řezu, který je zbaví všech odplozených nebo poškozených větví, ovšem na řadu by měl přijít i mulč nebo vhodná hnojiva.

Prořez rybízu je velmi jednoduchý

První rok po výsadbě můžete nechat své keře rybízů přirozeně růst – rozvětví se zcela samy. Samotné prořezávání rybízu je velmi jednoduché, spočívá totiž pouze v každoročním osvěžení keřů. Při správně vedeném řezu jde o to, aby byly zachovány pouze silné větve, které dokáží produkovat maximum ovoce.

Soustřeďte se pro zejména na odstraněním nejstarších větví (s věkem nad 5 let), u nichž se již plodnost snižuje. A nezapomeňte ani na větve nemocné, suché, nebo ty, které rostou do středu a příliš tak zahušťují korunu.

Černý rybíz

Foto: Pixabay

Jak na správné hnojení

Většinou rybízy hnojíme na jaře – a to od dubna až po konec období plození. Aby však v perfektní kondici přežily zimu, potřebují ještě něco víc. Aby byla zachována jejich plodnost, je na podzim vhodné přidat ještě nějaké to organické hnojivo.

Soustřeďte se také na uvolnění půdy v okolí rybízových keřů (nekopejte do hloubky, zejména u černého rybízu byste snadno poškodili kořeny) a položení vhodného mulče. Ten však na podzim odstraňte, aby v něm nepřezimovali škůdci (u mladých rostlin ho nahraďte vrstvou chvojí. Jestliže byly rybízy v sezóně něčím napadeny, prolijte půdu slabým roztokem manganistanu draselného. Pokud tyto rady dodržíte, budete se moci během příští sezóny těšit na opravdu bohatou a chutnou úrodu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.rosai-e-piante-meilland.it/ribes-nero-consigli-messa-a-dimora-potatura-e-manutenzione/, https://it.wow-plants.com/6821051-raspberries-gooseberries-and-currants-after-harvest

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)