Zasáhněte proti černé skvrnitosti růží. Správný čas je teď, omezíte její výskyt v příští sezóně

Růže

Černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae) je obávaným nepřítelem každého milovníka květin. Je způsobena houbou Marssonina rosae a boj proti ní se leckdy jeví jako nekončí.

Bývá to však způsobeno tím, že si obvykle neuděláme dost dobrý obrázek o jejím životním cyklu. Rozhodně totiž nikam nezmizí poté, co poslední listy růží opadnou a květiny se uloží k zimnímu spánku.

Prevenci začněte výsadbou

Spory houby přežívají v půdě. Rostliny by proto měly být vysazeny tak, aby při infekci jednoho keře nedocházelo šíření choroby po celé zahradě. Dbejte tedy na správné rozestupy. Před příchodem mrazů je také třeba půdu uvolnit, aby spory hub vlivem chladných dní následně uhynuly. A pamatujte si také, že kyselé prostředí je pro houby příznivé. A to neplatí nejenom pro původce skvrnitosti. Proto je třeba půdu dobře pohnojit nebo do ní přidat vápno.

Růže

Foto: Pixabay

Ale na hnojení pozor, dusičnatá hnojiva mohou ve velkém množství rostlině naopak uškodit. Proto je důležité postupovat přesně podle návodu. Před příchodem zimy proveďte u zasažených rostlin ošetření půdy síranem měďnatým nebo železnatým, přičemž se doporučuje oba tyto přípravky střídat. Druhý tak použijte po tání sněhu.

Vsadit lze i na prevenci

Napadených rostlin je třeba si všímat také o něco víc než obvykle. Osvědčuje se třeba léčba stimulátory růstu a nebo dalšími přípravky určenými pro zlepšení imunity růží. A když se v létě objeví první zasažené listy, rostlinu postříkejte vhodným přípravkem (lze pořídit i ty, které působí preventivně). Černá skvrnitost tak nebude mít na vaší zahradě vůbec žádnou šanci.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://vrtickarji.substral.si/clanek/bolezni-vrtnic-resitve, https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/283-cerna-skvrnitost-a-jak-pred-ni-chranit-ruze, https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/jak-predchazet-cerne-skvrnitosti-ruzi

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)