Pravidla pěstování špenátu: Co je třeba zajistit, na které chyby si dát pozor a kdy sklízet

rostliny

Jak na pěstování špenátu? Kdy a jak ho sklízet? Na které chyby si dát pozor? Přinášíme pár pravidel pro úspěšné pěstování a následnou bohatou sklizeň.

Chcete letos zkusit pěstovat špenát? Nebo jste to už zkoušeli, ale zkrátka vám nevzešel? Na co si dát pozor při pěstování? Kdy a jak správně sklízet tuto zdravou zeleninu?

Pravidla pro úspěšné pěstování

Vše začíná pořízením kvalitních semen. Další podstatným faktorem je správná zemina. Špenát dobře prospívá ve výživné hlinitopísčité půdě s pH 6 až 7,5. Naopak rostlina nesnáší kyselou půdu. Platí zde, že čím lepší je půda, tím budou listy špenátu větší, dužnatější, jemnější a chutnější. Před samotným výsevem je dobré záhon přihnojit vyzrálým kompostem.

Semena špenátu se vysévají do řádků vzdálených 15 až 20 cm a ideálně 1 cm hluboko, zhruba 0,5 cm od sebe. Po výsevu je třeba mírně zeminu přihrnout a pravidelně zalévat. Záhon je třeba udržovat po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký. S ohledem ke krátké vegetační době a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Během vegetace je třeba špenát pravidelně zbavovat plevele. Při okopávání je třeba postupovat opatrně.

Co dělat, když špenát neroste a chřadne

Pakliže špenát roste pomalu, je to známka toho, že nemá dostatek vláhy. Potřebuje bohatou zálivku. Na její delší nedostatek reaguje zpomalením růstu, tvorbou menšího počtu listů a rovněž předčasným vybíháním do květu. Což je pro špenát typické. Pokud rychle vybíhá do květu, ztratí chuť a zejména křehkost. Je to dáno tím, že se jedná o chladnomilnou rostlinu krátkého dne a vysoké teploty, jakožto dlouhý den způsobují právě tento problém. Jakmile se výrazně oteplí, je třeba špenát raději hned sklidit.

špenát

Foto: Pixabay

Kdy a jak správně sklízet

První a zásadní pravidlo sklizně špenátu je, že čím mladší, tím lepší. Jde o to, že mladé listy jsou měkčí a chutnější. Sklizeň zpravidla začíná, když listy dosáhnou délky 5 až 6 cm. Vždy je třeba sklízet od okrajů, neboť to pomůže rostlině růst uvnitř. Pamatujte na to, že špenát potřebuje opakovanou péči. Pravidelná sklizeň zajistí podporu růstu nových listů.

Zdroj: dumazahrada.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay