Calathea: rozmnožit tuto barevnou pokojovku není složité

Calathea

Calathea na sebe dokáže upoutat pozornost, i když nekvete. Její listy mají totiž nádhernou malbu. Základem je dopřát rostlině dostatečné množství světla. Nesmí ho být málo a ani moc. Pokud najdete umístění, kde je světla tak akorát (světlé místo mimo přímé sluneční záření), je úspěch pěstování zaručený. Pokud se vaší rostlině dobře daří, můžete ji použít k tomu, abyste z ní získali další rostlinu. Existují jen dva způsoby, jak tuto rostlinu množtit. Řízkování a zakopávání částí rostlin bohužel nefunguje.

Jaké má Calathea způsoby množení?

Tuto rostlinu je možné množit, pokud máte doma již dobře vyvinutou rostlinu. Nejlépe to uděláte, když rostlinu přesazujete. Rozdělit jednu rostlinu na dvě nebo klidně i více částí je poměrně účinný způsob, jak rostlinu rozmnožit. Hlavní rostlinu jednoduše vyjmete z půdy, abyste dobře viděli na její kořeny a pak ji rozdělíte na několik rostlin. Jedinou podmínkou je, aby každá oddělená rostlina měla dostatečně velkou kořenovou část.

Calathea
Foto: Pexels

Jaké jsou nejlepší substráty pro zakořenění?

Každou oddělenou rostlinu nasaďte do vlastní nádoby. Další možností je do velké nádoby nasadit několik menších rostlin. Aby ale nedošlo k vytvoření jedné velké rostliny, budete muset v budoucnu rostlinky stejně přesadit do vlastních nádob. Pro růst je důležitá vlhká, volná a dobře propustná půda. Prvních několik týdnů je zapotřebí udržovat stálou vlhkost, a to nejenom v případě půdy, ale také v případě vzduchu.

Jakou vyžaduje mladá Calathea péči?

Množení je pro rostliny stresující proces. Proto budou mladé rostlinky, ale i původní, mateřská rostlina v následujících týdnech náležitou péči. V první řadě je třeba zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu i půdy. Dále pak na rostliny nesmíme pustit přímé sluneční záření. Příliš silné světlo může spálit listy rostliny, a dokonce ji i celou zahubit. Nové rostliny zalévejte, když je vrchní vrstva půdy jen málo vlhká. K pravidelnému zavlažování se vraťte po několika týdnech, kdy rostlina měla čas se usadit.

Zdroje info:

https://plantaddicts.com/propagating-calathea/

https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/calathea-plants/calathea-propagation.htm

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!