Pravda o rýžových koláčcích

Rýžové koláčky

Rýžový koláček: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Rýže – skvělá plodina, bez které si už dnes nedokážeme představit jídelníček. A není se čemu divit, vždyť obsahuje spousty pro lidské tělo velmi důležitých látek. Navíc je skvělá i chuťově. V současné době ji lze sehnat v mnoha podobách. Především v 80. letech 20. století se staly neskutečně oblíbené rýžové koláčky. Není divu, vždyť jsou nízkotučné a svými charakteristikami přesně odpovídají zdrav stravě při redukci tělesné hmotnosti. Jejich výroba není složitá, vznikají takzvaným pufováním celých zrn rýže. My se na tyto koláčky podíváme mnohem podrobněji z hlediska jejich pozitiv i negativ.

Minimální obsah živin

V první řadě je zapotřebí upozornit na fakt, že rýžové koláčky obsahují minimální množství živin.Nutriční profil je takřka nulový. Jen pro orientaci, jeden takovýto koláček obsahuje:

  • cca 35 kalorií,
  • 7,3 g vlákniny,
  • 0,7 g bílkovin,
  • 0,3 g tuku,
  • 3 % hořčíku,
  • 4 % niacinu,
  • 3 % fosforu,
  • 17 % manganu.

Rýžový koláčekRýžový koláček: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mimo jiné se ještě setkáme s menším množstvím vitamínu B6, riboflavinu, vitamínu E nebo draslíkem, zinkem, mědí a selenem. Jinak také z rýže kvůli pufování mizí antioxidanty. U ochucených rýžových koláčků se setkáme se spoustou cukrů.

Některé jsou z celozrnné hnědé rýže

Najdeme i rýžové koláčky, jejichž základem je celozrnná hnědá rýže. V minulosti mnohé výzkumy poukazovaly na to, že diety s velkým podílem celých zrn mohou vést k některým chronickým onemocněním. Jinak ale za jiná velká studie na vzorku 360 000 lidí dokázala, že lidé konzumující většinou velká zrna typu hnědé rýže mají o 17 % snížené riziko smrti, a to z různých příčin.  RýžeRýže: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi

Většina rýžových koláčků je bezlepková. Jinak ale některé mohou obsahovat i jiná zrna, na což je zapotřebí dát velký pozor. Glykemický index je u rýžových koláčků vyšší než 70, hodnota je tedy vcelku vysoká. Jestliže potřebujete snížit hladinu cukru v krvi, je nutná jejich kombinace s bílkovinami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.