Drátěná klec plná kamení: to je gabion, doplněk krásné zahrady

Gabion: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Gabiony jsou skvělé pro oddělení jednotlivých částí zahrady nebo jen pro přidání členitosti do vaší zahrady. Tvořit se z nich dají ploty, k dostání jsou ale i gabionové květináče a další. Vzhledem k tomu, že jejich obliba roste, je k dostání stále více gabionových prvků do zahrady. Ačkoli je neznámější gabion naplněný kamením, jako výplň kovové konstrukce můžete použít také dřevo, štěrk, sklo či další vhodné materiály, nejčastěji přírodního původu.

Gabion si můžete vytvořit i sami

Pokud patříte mezi zručnější zahradníky, můžete si takový gabion vytvořit doma sami. Kovové sítě i další materiály potřebné k vytvoření zahradního gabionu můžete koupit v obchodech se stavebninami nebo také v hobby marketech. Jednotlivé drátěné sítě je potřeba spojit tak, aby vytvořily kvádry nebo krychle. K tomu se skvěle hodí spirálové dráty, háčky nebo spony. Pak už stačí naplnit zvoleným materiálem a uzavřít shora.

Gabion: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pozor na korozi

Drátěná konstrukce bude s největší pravděpodobností vystavena dešti a dalšímu nepříznivému počasí, proto je potřeba dbát na to, aby drát, ze kterého budete gabion vyrábět byl pozinkovaný nebo jiným způsobem upravený proti korozi. Povrch, na kterém bude gabion stát by měl být rovný – v případě velkých gabionových staveb s výškou nad 180 centimetrů je pak nutné gabion podložit betonovou deskou.

Gabion a rostliny

Samotný gabion naplněný kamením či dřevem je velice atraktivní záležitostí, nicméně své dílo můžete ještě vylepšit. A to například tím, že kolem gabionu vysázíte popínavé rostliny, které se budou po gabionech pnout a vytvářet více přírodní prvek ve vaší zahradě. Vhodný je břečťan či netřesk, ale i další druhy popínavých a plazivých rostlin.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!