Jmelí

Jmelí stromům škodí, ale o těchto jeho účincích jste možná ještě neslyšeli

Znáte jmelí? Hloupá otázka. Určitě ano, vždyť právě tato parazitická rostlina patří k Vánocům možná více než cokoli jiného. Váže se k němu spousta pověr. Člověku by mělo přinést nejenom odvahu, ale i štěstí a spousty lásky. Tedy alespoň v případě, že je jím obdarován. My se ovšem nebudeme věnovat pověrám, ale účinkům jmelí, a to jak negativním vůči stromům, tak i pozitivním v medicíně a také v lidovém léčitelství.

Parazit škodící stromům

Jmelí bílé, což je přesné označení pro druh, který se u nás nachází, roste nejčastěji na listnatých dřevinách. Nejčastěji jde o habry, lípy, vrby, jasany a mnohé další. Nejjedovatější se nachází tradičně na topolech. To se ostatně vůbec nijak mimo zdobení nevyužívá. Co se týká negativního dopadu jmelí na konkrétní strom, pak škodí hlavně u ovocných stromů. Nejčastěji napadá jabloně. Jednak jim ubírá živin a jednak také umí dokonale zahustit korunu. Tím pádem vzniká prostor pro vlhkost, jež je optimální pro napadení stromu nějakou houbovitou nákazou. Typické jsou především moniliová hniloba nebo strupovitost či sazovitost jablek.

Multifunkční zdravotní účinky

Lepiňák, jak se jmelí přezdívá kvůli lepivým kuličkám se semínky, nachází ve zdravotnictví spousty využití. Nejčastěji se využívá při poruchách nervového systému a snížení krevního tlaku. Jinak se s ním lze setkat i v oblasti lidového léčitelství. Tradičně jde hlavně o močopudné působení, tlumení bolestí hlavy či antirevmatické účinky. Mnohdy pomáhalo i zastavit krvácení a v minulosti bylo určeno dokonce i proti moru. Dnes už se s jeho využitím příliš nesetkáváme, jde o silně jedovatou rostlinu, před níž bychom se měli mít na pozoru.

Jmelí

Přírodní zbavení se lupů

Jmelí si našlo své využití především v kosmetice. Výborně působí na pokožku hlavy. Dokáže ji zklidnit a zamezuje také nadměrnému výskytu lupů.

Znáte ještě nějaké jiné využití jmelí? Nebojte se o něj s námi podělit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

  1. Jiří Odpovědět

    Proboha..Autore… Alespoň si něco přečtěte, než vypustíte tyhle bláboly..Třeba Rostliny v lékařství, Korbelář, atd .. Tohle je fakt ubohost..

  2. Jmeloň Jabloňovič Kuličkin Odpovědět

    Tak strašidelný blábol jsem dlouho nečetl. Obsahově o ničem, zoufalý výkřik na konci je toho smutným důkazem 😀 5 třída základní školy v Horní Dolní 😀 O informační hodnotě snad nehovořit. Díky

  3. HonzaEM Odpovědět

    A co konkrétně je špatně? Že se to využívá v léčitelství vím, sám jsem se s tím setkal. A že to stromům, na kterých parazitují, škodí, asi taky bude pravda. Jinak hodně se toho vyskytuje na Moravě. Na Olomoucku, Ostravsku, tam jsou tím stromy obalený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *