Posečená tráva: Poklad, který využijete do posledního kousku

Posekaná tráva

Léto je v plném proudu a sečení trávy tak trochu ustává. Vždyť při vysokých teplotách a extrémním slunečním záření tráva roste mnohem pomaleji. Přesto se ale čas od času se sekačkou po zahrádce vydáte. Co ale s posečenou trávou? Na kompost se mnohdy nevejde a je škoda ji vyhazovat. My se proto v následujících řádcích podíváme mnohem podrobněji hned na několik alternativ využití posečené trávy. Rozhodně se vám mohou hodit.

Skvělý základ pro mulčování

Nepochybně. Vrstva mulče dokáže ochránit různé rostliny před plevelem a podklad udrží kyprý a vlhký. Mulč z posečené trávy je možné využít jak třeba na maliny, angrešty nebo túje, tak i mezi řádky zeleniny. Vrstva mulče může být silnější a ideální je použít již zavadlou posečenou trávu.

Travní mulč v jahodách: Foto Radek Štěpán

Posečená tráva jako základ kompostu

Vyrobit si doma na zahradě kvalitní kompost, určitě stojí za to. Tráva může být jeho základem, když se mísí s dalším organickým odpadem, jenž v domácnosti vzniká. Ideální je sem tam navrstvi přímo do kompostu i zeminu a nejrůznější urychlovače, které pomohou k rychlejšímu rozkladu organických zbytků.

Pěstování brambor v posečené trávě

Hodně zajímavá volba, o které jsme podrobně psali v tomto článku. Brambory položené v zemině nebo přímo v trávě se zasypou další vrstvou posečené trávy zhruba do výšky 30 cm. Růst začnou raketově. Ostatně aktuální fotografie těch našich si můžete prohlédnout.

Brambory rostoucí v trávě

Brambory rostoucí v trávě: Foto Radek Štěpán

Kvas z trávy a bylinek

Příprava takovéhoto výživného hnojiva pro rostliny není nijak složitá. Na trávu v kbelíku se nalije voda v poměru 1:1. Na každých 10 litrů hnojiva se přidává 40 gramů superfosfátu. Vše se nechá fermentovat. Za 7 až 10 dní máte hotovo s tím, že se pak směs míchá s vodou v poměru 1:3. Stačí zhruba půl litru hnojiva na jednu rostlinu.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Posečené tráva: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.