Ficus microcarpa wiki 4

Populární bonsajový fíkus poroste v žádoucím tvaru zcela sám

Dnes máme skvělou zprávu pro všechny milovníky bonsají. Také je vám líto, že v paneláku žádná taková kráska neprosperuje, protože zkrátka nemáte dostatek času se jim věnovat? Zkuste to ještě jednou – tentokrát s tou správnou rostlinou

Naším horkým tipem je Ficus microcarpa, který můžeme sehnat také jako gajumaru, čínský banyán, indický vavřín malajský banyán nebo také – Ficus ginseng. Paradoxem je, že pod posledním názvem se rostlina prodává častěji, než pod tím správným.

Bonsaj, která roste skoro sama

A proč je vlastně tato rostlina tak populární? Umí totiž velmi rychle vytvářet rozšířený kmen a působit tak dojmem věkovitosti. Tedy jako něco, co na svém parapetu pěstujete už nejmíň několik dekád. Pro tvorbu bonsají je tedy jako stvořená – a to tím spíše, že nepotřebuje prakticky žádné tvarování. Žádoucího vzhledu umí většinou dosáhnout zcela sama. A kdo by o něco takového nestál? Vždyť jde o možnost ušetřit peníze i čas.

Foto: Pixabay

Pěstování Ficusu microcarpa je velmi snadné

Stačí k tomu jen vhodné místo. Potřebujete takové, kde vládce světlo nebo polostín. Ale pozor na přímé sluneční paprsky, které by mohly Ficus microcarpa alias Ficus ginseng popálit. A také pozor na průvan. Ani ten tomuto krasavci nesvědčí. To v žádném případě.

Jak je to se zálivkou a hnojením

Protože Ficus ginseng roste primárně v sušších oblastech Asie a Austrálie, není vhodné to v jeho případě se zálivkou nijak přehánět. Ba právě naopak. Přemokření může být zásadním důvodem neúspěchu. A to by byla rozhodně škoda. Zalévejte ho proto jen tehdy, když bude zemina v květináči skoro suchá.

Mladší rostliny přesazujte jednou za dva roky, starší podle potřeby. Připravte si směs jednoho dílu zeminy pro pokojové rostliny a dvou dílů rašeliny. Hotové dílo pak ještě odlehčete štěrkem. V zima pak hnojte Ficus ginseng jedenkrát do měsíce, v létě každé dva týdny.

Náhledové foto: Semnoz / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *