Podzimní údržba trávníku: začněte se připravovat co nejdříve

Trávník

Kdo je připraven, není zaskočen. Konec prázdnin je období, kdy bychom měli minimálně začít přemýšlet o podzimní péči o trávník. Udělat už můžete několik kroků, kterými si práci usnadníte. Podzimní péče o trávník je velmi důležitá pro vzhled vašeho trávníků v příštím roce, proto ji rozhodně nepodceňujte. Jaké činnosti sem patří?

Vertikutace

Pod tímto pojmem si můžete představit odstranění (nebo alespoň snížení) vrstvy, které se nachází na povrchu zeminy ve vašem trávníku. Tato vrstva je tvořena různými nečistotami, jako je již odumřelá tráva, mech či různý plevel. Obecně ji označujeme jako travní plsť. V trávníku ji nechceme z toho důvodu, že brání proniknout vodě, vzduchu, světlu a hnojivu do půdy a tudíž ke kořenům. Travní plsť je tedy příčinou nepěkně vypadajícího a slabého trávníku. Podzim je skvělý čas na vertikutaci, protože můžete hrabat o něco hlouběji, než kdybyste to dělali na jaře (kvůli choulostivější mladé trávě).

Trávník

Foto: Pixabay

Vyrovnání různých oblastí trávníku

Na jaře a v létě mohli okraje vašeho trávníku přerůst vymezený prostor. Podzim je ideální období na nápravu. Okraje můžete seříznout nebo zastřihnout prostřednictvím nůžek na trávník. Pomoci si můžete také prknem, které poslouží jako pravítko, a rýčem.

Provzdušnění trávníku

Další velice důležitý krok je provzdušnění trávníku. Tím se snažíte dostat více vzduchu ke kořenům rostliny, díky čemuž zpřístupníte pro kořeny také živiny a vodu. Díky provzdušnění se váš trávník lépe vypořádá s takovými extrémními podmínkami, jako je sucho nebo podmáčení. Provzdušňovat se dá několika způsoby. Na trhu jsou dokonce speciální podrážky s hřeby, které si nazujete na boty a jak jdete trávníkem, tak jej provzdušňujete. Pomoci mohou ale i obyčejné vidle.

Aplikujte podzimní trávníkové hnojivo

Po ošetření trávníku je ideální čas na použití speciálního hnojiva pro trávníky. Díky tomu doplníte potřebné živiny, které trávník a jeho kořeny připraví i na tu nejtužší zimu. Pro rovnoměrnou aplikaci hnojiva můžete chtít využít speciální rozmetače hnojiva. Hodí se zejména na větší plochy. Podzimní trávníkové hnojivo má vysoký obsah potaše a fosfátů, které lépe ochrání trávu před mrazem a ledem. Jarní hnojivo se pro podzimní hnojení absolutně nehodí, protože podporuje trávník v růstu, čímž může dojít k poškození mrazem.

Zdroj:

https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/autumn-lawn-care-guide

Koncem prázdnin už musíme myslet na podzimní údržbu trávníků. Jste na ni připraveni?

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!