Jak správně pečovat o čínskou lucernu

Čínská lucerna

Čínská lucerna je velmi odolná trvalka, která oživí temné kouty. Její hlavní charakteristikou je, že oplývá barvami typickými pro podzim, a můžete ji mít zasazenou i v nádobě. V letních obdobích se těšte na bílé zvonkovité vcelku nepatrné květy.

To, co pěstitele opravdu bere za srdce, jsou typické lucerny, které jsou vlastně lusky obsahující semena, která jsou nejprve zelená a na podzim dozrávají do dýňovité barvy. Papírový lusk, kterému se přezdívá kalich, slouží jako ochrana květů a ovoce.

Před tím, než se odhodláte zasadit rostlinu do zahrady, si musíte uvědomit, že jde o agresivnější rostlinu, která se rychle šíří podzemními oddenky. Proto buďte opatrní, kam ji zasadíte, jinak vám třeba přeroste do trávníku nebo do jahod. Jinak je rostlina celkem nenáročná pro pěstování. Vysazuje se na jaře, až pominou mrazíky. Plody, bobule, listy a lusky jsou velmi toxické, takže je nekonzumujte!

Čínská lucerna - klasika
Foto: Pixabay

Péče o čínské rostlinstvo

Lucerna bude vzkvétat v každé průměrné půdě, pokud je dobře odvodněná a také rovnoměrně vlhká. Největší obtíže budete mít s tím, abyste ji udrželi pod kontrolou. Jakmile jí dáte volnou ruku, ihned toho využije. Když rostliny dozrají, musíte si dávat pozor na škůdce, kteří si rádi zamlsají. Také se rozhodněte, jestli budete chtít rostlinu pěstovat volně v zemi, bez jakékoliv bariéry, a necháte ji agresivně rozrůst.

Rostliny si nejvíce hoví na plném slunci, ale dobře si vedou i na částečném slunci. Půda by měla být propustná, vlhká a neutrální.

Hnojivo

Hned na jaře kontrolujte, kdy začne rostlina vyhánět nové části rostlin. Pokud by se ale rostliny projevovaly jako agresivní a hojně by se rozrůstaly, nepřihnojujte je. K hnojení používejte granulované hnojivo.

Tomatillo jako velmi podobná rostlina

Nejsou zatím známy odrůdy a kultivary. Pouze je tu tento druh rostliny, který se běžně pěstuje v zahradách. Ví se ale o jednom druhu, který je velmi blízký Čínské lucerně. Tomatillo se především pěstuje jako okrasná rostlina, ale může se využívat jako jedlá rostlina, které se říká mexické loupané rajče.

Rostlina si zachovala stejný růstový zvyk jako Čínská lucerna, ale vnitřní prostor v papírové slupce rostlina produkuje ovoce, které vzhledově připomíná rajče. Plod je jedlý a můžete se s ním potkat například v salse.

Žluté a fialové plody při dozrávání oddělují slupky, aby vyšly na slunce. Takže máte na vybranou, zda si je utrhnete nebo necháte dělat parádu. Nejčastěji se konzumuje zasyrova a můžete ji používat k přípravě marmelády.

Zdroje info: thespruce.com, cs.veganapati.pt

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.