Jak se zbavit slimáků: šetrné i nešetrné metody

Slimák

Slimáci jsou nenáviděnými škůdci na naší zahradě. Že jsou přítomní v naší zahradě poznáme snadno: podle okousaných listů rostlin a slizkých cestiček na rostlinách a půdě kolem nich. Když se slimáci pustí do vaší úrody, mohou způsobit nemalé škody. Existuje spoustu rad, jak se jich zbavit. Ne všechny jsou bohužel účinné. V tomto článku se seznámíme s několika běžnými metodami, s nimiž se slimáků zbavujeme. Jak to děláte vy?

Boj se slimáky

Vzhledem k tomu, že slimáci jsou nejaktivnější v průběhu noci, je dobré zalévat záhon brzy ráno, aby stihnul do večera oschnout. Slimáci totiž milují také vlhko. Navíc, pokud zalijete své rostliny hned ráno, rostliny neutrpí takový teplotní šok, jako když byste je studenou vodou polili po rozpáleném odpoledni. Navíc se vypaří také méně vody.

Slimák

Slimák: Foto Pixabay

Dopřejte slimákům!

Slimáci milují pivo! Dopřejte jim ho, co hrdlo ráčí! Slimáci se doslova upijí k smrti. Mezi další lidové rady, patří použití soli nebo popela. Tyto dvě látky mají tělo slimáka vysušovat a tím mu i ubližovat. Velice rozšířené je také vytváření bariér: kolem rostlin, na nichž si slimáci tak rádi pochutnávají (jako je například salát) nasypte nahrubo namleté skořápky vajec nebo z dřevěného popele či kamenné moučky. Tyto bariéry ovšem fungují jen za suchého počasí.

Stavební materiál

Při zbavování se slimáků můžete sáhnout také do stavebního materiálu. Například písek působí celkem nevinně, avšak do těla slimáků se dokáže zabořit jako jehličky. Pro slimáky je velice nepříjemný, takže se mu radši vyhne. Hrubé obrubníky, kterými ohraničíte své rostliny, jsou také dobré. Musí být ale poměrně vysoké, aby je slimáci nezdolali.

Odraďte je!

Existují rostliny, které slimáci milují, ale také ty, které nenávidí. Příkladem je orlíček, řeřicha, levandule, kontryhel, bergénie, zvonek, rozchodník, pryšec a další. Také jimi můžete osázet okraje rostlin, u kterých si slimáky nepřejete.

Slimák: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!