Muchovník na podzim: zde je vše, co udělat, aby přečkal zimu

Muchovník

Muchovník čili indiánská borůvka je rostlina, která není náročná na pěstování. Nemá žádné speciální nároky na půdu ani další péči. Přesto vás však může potěšit chutnými plody. Z jednoho pořádně rozrostlého plodu můžete sklidit při správné péči osm až patnáct kilogramů ovoce. Tento keř pochází ze Severní Ameriky a měří až 6 metrů do výšky a až 4 metry do výšky. Takových rozměrů ale obvykle nedosahuje. Pokud jej někdo pěstuje na své zahradě, pravidelným řezem upravuje jeho velikost.

Dobrá výška, snadný sběr

Udržování dobrého tvaru keře je velmi výhodné také z důvodu sběru ovoce. Pokud bude keř veliký do dvou metrů, dosáhnete na své plody velice snadno, klidně i bez žebříku. Ovoce můžete sbírat od poloviny června až do konce srpna. V době zralosti mají fialové plody. A nasbírat jich za jednu sezónu můžete opravdu hodně. První plody můžete sklízet již druhý či třetí rok po vysazení. Před samotnými květy můžete obdivovat nádherné květy.

Muchovník květ

Foto: Pixabay

Vše, co muchovník potřebuje

Jak už bylo uvedeno, muchovník je nenáročnou rostlinou, která je vhodná také pro začátečníky. Všechno, co potřebuje je pouze slunné stanoviště a sem tam přilepšení v podobě kompostu. Pokud máte pro muchovník místo pouze v polostínu, rostlina se s tím srovná a poroste i tam. A dokonce bude plodit. Plodů ale bude méně a je možné, že budou méně sladké. Kořeny rostliny jsou opravdu hluboké, takže rostlina vydrží i mrazy do – 40 °C.

Muchovník na podzim

Vzhledem k tomu, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, nemusíte před zimou dělat téměř nic. Pozornost si zaslouží zejména mladé rostliny, nebo také ty, jejichž stanoviště je náročnější – například jsou vystaveny silnému větru, jsou u vody nebo v podhorských oblastech. Zeminu kolem muchovníku zkypřete vidlemi a zapracujte trochu vyzrálého kompostu. Ke kmínku můžete přihrnout piliny z jehličnatých stromů.

Řez muchovníku

Řez se provádí obvykle po opadu listů na podzim. Ideálně tedy od konce října až do března. Dospělé rostliny prořezáváme pouze řezem udržovacím. Pamatujte přitom na to, že muchovník plodí na dvou až čtyřletých větvích. Starší větve můžete odstranit u samotné spodní části keře. Mají drsně rýhovanou kůru.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/muchovnik-podzim-30001019.html

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vypestujte-si-chutne-a-zdrave-plody-muchovniku

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!