Po mrazících se na hřiby už nechodí. Nemusí být totiž jedlé

Hřib smrkový

I když existují houby, které se dají sbírat klidně i ve sněhu, jsou i takové, u kterých se to nemusí vyplatit. Hřiby smrkové k nim patří. Poté, co projdou mrazem, mohou být natolik přeplněné toxiny, že se jich nezbavíte ani tepelnou úpravou. Jíst takové houby je nezdravé a v mnohých případech to může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Pokud nevíte, zda už v dané oblasti byly mrazíky, dívejte se na houby. Obvykle mají světlejší barvu a nejsou pevné na dotyk. Naopak jsou měkké a zavadlé (jako když vytáhnete žampiony z mrazáku).

Zimní druhy hub

Zimní druhy hub je možné sklízet i po mrazících. I když opakovaně mrznou a rozmrzají, nevadí jim to a ke konzumaci jsou bezpečné. Do této skupiny řadíme václavky, hlívu ústřičnou, penízku sametonohou, pařezník pozdní či čirůvky. Tyto houby můžeme používat v kuchyni podle libosti. V přírodě se nachází někde poblíž vody, takže u rybníků nebo potoků. Najdeme je na listnatých stromech, někdy i mrtvých.

Hřib hnědý

Foto: Radek Štěpán

Hřiby mohou být jedovaté

Hřiby a některé jiné letní houby, mohou po přemrznutí projít změnou. Jejich tkáně jsou napadeny bakteriemi a vznikají v nich toxické látky. Je to podobné, jako když se kazí maso, které dáme po rozmrazení opět do mrazáku. Může dojít ke kvašení cukrů, rozkladu bílkovin. Pokud takovou houbu sníme, zaznamenáme otravu. Záleží na množství snědených hub a jejich stáří, nakolik bude otrava závažná.

Hřiby a houby

Sběr hub v říjnu či listopadu může být nebezpečný, a to právě z toho důvodu, že nikdy nemusíte mít jistotu, v jaké oblasti už mrzlo a v jaké ne. Mnohem nebezpečnější houby, které zmrzly vícekrát. Houby bychom tedy měli sbírat pouze v situaci, kdy jsme si jistí, že nepřemrzly (například podle jejich stavu). V případě teplého podzimu je možný jejich sběr ještě i v říjnu. Ideálně však na místech, která jsou chráněná před větrem (ne na otevřených prostranstvích). Pokud si nejste jisti, navštivte některou z mykologických poraden.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/hobby/houby/zmrzle-houby-mraz-chlad-toxiny.A171116_004221_houby_mce

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-z-jedlych-hub-muze-mraz-udelat-jedovate-jak-je-poznat-205716

Foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!