Kadeřávek: jak na jeho výsev a sklizeň

Kadeřávek

Kadeřávek je odolnější než růžičková kapusta, a tak není problém jej sklízet klidně i celou zimu. Listům kadeřávku se říká kudrnatá kapusta. Mají zelenou barvu, takže je poměrně podivující, že je můžete sklízet právě od zimy až do jara. Zvlnění se může lišit v závislosti na odrůdě kadeřávku – tak například kadeřávek sibiřský, který se vysévá i sklízí později, je nemá zvlněné vůbec.

Kdy je čas na výsev?

Klasický kadeřávekkadeřávek, tedy kadeřávek pravý, je nutné vysadit již v polovině jara. Avšak právě kadeřávek sibiřský můžeme vysadit i v létě. Je to tak pro něj lepší, protože kdybychom jej vysadili dříve, vyprodukoval by příliš velké listy a měl by tak problém přežít zimu. Kadeřávek stejně jako jiné košťáloviny má raději zásaditou půdu, takže v zimě po zrytí můžeme přidat vápenec.

Kadeřávek list

Kadeřávek: Foto Pixabay

Letní výsev kadeřávku sibiřského

Výhodou kadeřávku sibiřského (oproti kadeřávku pravému) je ten, že jej vysazujeme již přímo na konečné stanoviště. Připravte si k tomu rýhu hlubokou asi jen 1 centimetr. Mezi jednotlivými řadami nechte rozestupy o délce 45 centimetrů. Vysévejte vždy tři až čtyři semínka najednou ve vzdálenosti 30 až 45 centimetrů od další skupiny tří až čtyř semínek. Z každé této skupinky pak necháme ten nejsilnější semenáček.

Péče o kadeřávek

Takto vysazený kadeřávek pravidelně okopáváme, abychom ho zbavili plevele. Sem tam přišlápněte půdu v okolí svých rostlinek, aby byla pevnější a rostlinky se ve větru nekývaly. V závislosti na tom, do jaké výšky vám narostou, bude možná potřeba jim dát oporu v podobě hůlky, ke které kadeřávek přivážeme.

Sklizeň kadeřávku

Sibiřský kadeřávek se sklízí na konci zimy. Odřezáváme z něj průběžně listy. Jakmile vykvete, je čas vyrýt celou rostlinu. Nyní už listy nebudou chutné. Vyrytý kadeřávek můžeme použít do kompostu – pro rychlejší rozložení jej nasekejte na kousky, protože stonky bývají opravdu houževnaté.

Kadeřávek: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!