Plevel jako skvělý indikátor charakteru půdy

Kopřiva dvoudomá

Zima se pomalu chýlí ke konci a všichni se už určitě těšíme na jaro. Vždyť sazeničky už máme většinou za oknem a venku začínají teploty šplhat až na hranici, kdy bude možné vysít ven některé první rostlinky typu ředkviček a jiných. Stejně tak už vykukují první kvítky bledulí, sněženek a jiných květin. Určitě není od věci volit pro různé rostliny specifickou půdu. Na její charakter dokáže poukázat přítomnost konkrétního plevele. Právě plevelné rostliny mají rády typickou zeminu. Podívejme se tedy konkrétně, o jaké se jedná a na který charakter půdy poukazují.

Mnohé plevele je třeba odstranit kompletně

Úporné plevele je zapotřebí zničit úplně. Mnohdy se je totiž nedaří eliminovat ani chemicky. Které plevelné rostliny patří mezi ty úplně nejodolnější? Jmenovat bychom mohli rostliny, jako jsou:

  • bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria),
  • svlačec rolní (Convolvulum arvansis),
  • pýr plazivý (Elytria repens),
  • pcháč rolní (Cirsium arvense),
  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
  • a další.

Svlačec

Plevel o charakteru zeminy leccos naznačí…

Které plevelné rostliny poukazují na charakter půdního podkladu? Podíváme se na ně z hlediska druhů zeminy.

Bohaté a humózní půdy

Jestliže potřebujete najít na humus hodně bohatou půdu, pak ji zpravidla poznáte podle toho, že na ní roste ptačinec žabinec (Stellaria media), kopřiva žahavka (Urtica dioica, U. urens), nebo kokoška pastuší tobolka.

Kokoška pastuší tobolka

Jílovitá zemina

Jílovitý podklad lze také poznat poměrně jednoduchým způsobem. Tradičně na něj poukazují podběl lékařský (Tussilago farfara), svízel přítula (Gallium aparine) či pryskyřník rolní (Ranunculus arvensis),.

Půdy bez vápníku

Mnohé půdní podklady jsou velmi chudé na vápník. Poznají se podle rmenu rolního (Anthemis arvensis), macešky trojbarevné (Viola tricolor) a hasivky orličí (Pteridium aquilinum).

Těžké hlinité půdy

Poměrně těžké půdy indikují rostliny jako pryskyřník plazivý (Ranunculus repens), pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) nebo jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata).

Jitrocel kopinatý

Písčité půdy

Ty jsou typické rostlinami typu máku vlčího (Papaver rhoeas) a osívky jarní (Erophila verna).

Půdy bohaté na vápník

Na těch nejčastěji roste šalvěj luční (Salvia pratensis) a čekanka obecná (Cichorium intybus).

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.