Až kontryhel vystrčí růžky, nevytrhávejte ho

Jen málo bylinek je tak nenápadných, a přitom tak účinných, jako kontryhel obecný. V trávě vás zaujme snad jen po dešti, kdy se na jeho vějířovitých listech drží kapky vody ještě dlouho poté, kdy už okolní tráva dýchá suchem.

Jde o perfektní půdokryvnou rostlinu do stinných míst a dokáže nabídnout i množství pozitivních léčivých vlastností. Přesto ho často z nevědomosti vytrháváme nebo dokonce stříkáme herbicidem. A co tedy kontryhel všechno umí?

Ideální krasavec do stínu

Okrouhlé sedmi až devítilaločnaté listy působí při pokrytí větší plochy velmi dekorativně. Navíc poslouží jako perfektní podrostová rostlina pro větší stínomilné krásky. Skvělou společností mu budou například:

  • funkie (Hosta),
  • pryšce (Euphorbia),
  • popelivky (Ligularia),
  • ostřice (Carex),
  • dlužichy (Heuchera),
  • dlužichovky (Huecherella),
  • šanty (Nepeta),
  • kakosty (Geranium).

Osvěží moderně pojaté záhonové kompozice a přírodním zahradám dodá potřebnou plnost a přirozenost. Samovýsev je spíše náhodný, takže rozhodně nehrozí, že se vám kontryhel brzy rozšíří po celé zahradě. Naopak, ochotně se spokojí se stanovištěm, které jste mu vybrali a udrží se na něm po dlouhou řadu let. Ale pamatujte, že nesnáší přesazování. Dobře si tedy rozmyslete, kde ho chcete mít.

Léčivé účinky kontryhelu

Odvar ze sušených nebo čerstvých listů lze použít k ošetřování drobných ran (potírání několikrát denně) nebo k úpravě potíží, souvisejících s ženskou periodou. Zmírňuje krvácení, tlumí bolestivost a délku menstruace, a pomáhá potlačit krácení mimo cyklus. Během šestinedělí pak přispívá i k lepšímu zavinování dělohy a rychlejší regeneraci všeobecně.

Čaj z kontryhelu připravíte snadno. Stačí vzít pět gramů sušených listů (nebo dvojnásobek čerstvých), přelít šálkem horké vody a nechat 10 minut louhovat. Popíjejte 3x denně 10-15 dní před příchodem očekávané menstruace.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)